HC Zalău a trecut la pas de ultima clasată

Într-un joc din etapa a XXVI-a ce a avut loc la Sf. Gheorghe, sălăjencele au obţinut o victorie clară cu Activ Ploieşti. În faţa unei grupări deja retrogradată în liga secundă, HC Zalău a câştigat cu 27 – 20, iar după acest succes a urcat pe locul 7

Dacă în primul meci al turneului de la Sf. Gheorghe s-a duelat cu ocupanta locului 4, în al doilea joc a întâlnit cel mai slab adversar din Liga Naţională – Activ Prahova Ploieşti.

În faţa ultimei clasate, care deja este retrogradată în liga secundă, HC Zalău a defilat de la un capăt la celălalt.

Dacă în prima repriză scorul a fost mai strâns, până la pauză, HC Zalău a avut un avantaj de patru goluri, 17 – 13.

Antrenorul Gheorghe Tadici a trimis în teren şi jucătoarele care au evoluat mai puţin, dar şi aşa, HC Zalău a defilat în partea secundă şi s-a impus cu 27 – 20.

După această victorie, gruparea de sub Meseş a urcat pe locul 7, iar duminică, de la ora 17.10, are ocazia să obţină o nouă victorie, cu CSM Galaţi, penultima clasată.

Activ Ploieşti – HC Zalău 20 – 27 (13 – 17)

Activ Ploiești: Inculeț, A. Popescu, Paraschiv – I. Leuștean 7, Bucă 3, Șerban 2, Lăscăteu 2, Mureș 1, Vartic 1, Crețu 1, F. Popescu 1, Beșleagă 1, Florea 1, V. Leuștean, Stoica, State. Antrenor: Florin Ciupitu.

HC Zalău: Teodorescu, Kelemen – Severin 6, Mihart 6, Dindiligan 3, Vrabie 3, Jlezi 3, Popescu 2, Mitrache 2, Berbece 1, Lazea 1, Ivan, Nichitean. Antrenor: Gheorghe Tadici.