Două victorii în doar două zile pentru HC Zalău

Gruparea de la poalele Meseşului a reuşit să învingă şi CSU Cluj-Napoca, după ce ieri a furnizat surpriza, câştigând în faţa Măgurii Cisnădie

După ce ieri, la Cluj-Napoca, HC Zalău a învins Măgura Cisnădie, azi, la Turda, gruparea de la poalele Meseşului a obţinut o victorie uşoară în faţa celor de la CSU Cluj-Napoca, penultima clasată.

Având un moral bun după victorie de ieri, elevele lui Tadici au pornit încrezătoare că pot să-şi facă meciul uşor încă din primele minute, ceea ce au şi reuşit. Până în minutul 10, HC Zalău avea deja un avantaj de 5 goluri, scor 7 – 2, jocul colectiv fiind cel care a ieşit în evidenţă în prima parte a jocului.

Alexandra Dindiligan a ieşit din nou la rampă. Ușor-uşor, avantajul Zalăului a crescut, astfel că în minutul 15, elevele lui Tadici conduceau cu 10 – 3. Avantajul de şapte goluri a grupării zălăuane avea să se menţină până la pauză, scor 16 – 9.

În partea secundă, HC Zalău a continuat să domine această partidă şi chiar s-a distanţat la 10 goluri de CSU Cluj-Napoca, 23 – 13 sau 26 – 16.

Pe final, Tadici a dat şansa să evolueze jucătoarelor care au prins minute mai puţine în acest sezon, iar printre remarcat a fost Bianca Berbece, autoare a 3 goluri. Au înscris şi Larisa Şerban, Diana Nichitean sau Tatyana Prycop, astfel că Zalăul a obţinut o victorie aşteptată, dar rămâne pe locul 9 în Liga Florilor.

De cealaltă parte, CSU Cluj-Napoca are o situaţie dificilă în clasament şi se află pe penultima poziţie.

Sursa foto: Dan Potor

HC Zalău – CSU Cluj-Napoca 30 – 22 (16 – 9)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Adina Sabău – Alexandra Dindiligan (10 goluri), Alexandra Severin (3), Bianca Berbece (3), Andreea Mihart (3), Teodora Popescu (3), Cristiana Mitrache (2), Mouna Jlezi (1), Diana Nichitean (1), Tatyana Prycop (1), Larisa Şerban (1), Sabrina Lazea (1) şi Irina Ivan. Antrenor: Gheorghe Tadici