Vlad Morar a “spart gheaţa”. Primul gol la Gaz Metan Mediaş

Fotbalistul sălăjean a marcat în poarta lui FC Voluntari, echipă pentru care a jucat în sezonul trecut. Morar a reuşit să egaleze pe final de primă repriză şi a adus primul punct din play-out pentru medieşeni

După ce a trecut printr-o perioadă dificilă, care l-a ţinut departe de gazon, Vlad Morar şi-a revenit şi a început să se impună la Gaz Metan Mediaş.

Dacă pe finalul sezonului regulat a intrat câte 20 – 30 de minute în partidele cu CFR Cluj, UTA, CSU Craiova şi Sepsi, în ultimele trei partide, Vlad Morar a fost titular la Gaz Metan Mediaş.
Antrenorul Mihai Teja a început cu Vlad Morar în primul 11 la meciurile cu Astra, Viitorul şi FC Voluntari, iar sălăjeanul a ieşit în evidenţă, mai ales la meciul din prima etapă a play-out-ului.

În faţa fostei echipe pentru care a jucat în sezonul trecut, Vlad Morar a reuşit să înscrie. Gaz Metan Mediaş a remizat, scor 1 – 1 cu FC Voluntari, iar Morar a înscris golul egalizator, în prelungirile primei reprize, cu un şut din interiorul careului.

A fost prima reuşită pentru Vlad Morar în tricoul lui Gaz Metan Mediaş, echipă la care a ajuns la început de retur. În tur, jucătorul originar din comuna Crişeni a jucat pentru UTA Arad, echipă pentru care a marcat trei goluri în 12 etape.

După prima etapă din play-out, Gaz Metan Mediaş se află pe locul 11 cu 18 puncte, iar în etapa următoare va juca în deplasare la Viitorul Constanţa, partida fiind programată marţi, de la ora 19.00. Vlad Morar va avea ocazia să joace împotriva unei echipe la care a evoluat în 2017, cu care a devenit campion al României.