Connect with us

Actualitate

Scade incidenţa COVID-19 în Sălaj. Câte cazuri noi s-au înregistrat în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 19 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.031.072 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

944.774 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.768 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19916333,15
2.Arad22634543,15
3.Argeș25834642,19
4.Bacău25087361,74
5.Bihor27454642,92
6.Bistrița-Năsăud11250192,22
7.Botoșani13605161,45
8.Brașov41985493,39
9.Brăila12619172,34
10.Buzău11889341,66
11.Caraș-Severin10450132,23
12.Călărași9600261,64
13.Cluj546931344,93
14.Constanța413591042,85
15.Covasna787102,79
16.Dâmbovița21762241,58
17.Dolj25463331,85
18.Galați26254832,51
19.Giurgiu10579162,19
20.Gorj899060,84
21.Harghita7642181,30
22.Hunedoara21853223,27
23.Ialomița10340222,15
24.Iași40977551,76
25.Ilfov433681205,30
26.Maramureș19903160,80
27.Mehedinți7817131,56
28.Mureș22452502,59
29.Neamț17821261,75
30.Olt13906231,57
31.Prahova32873742,36
32.Satu Mare12554101,41
33.Sălaj10398112,11
34.Sibiu25091502,86
35.Suceava23573220,74
36.Teleorman12915352,46
37.Timiș52321713,22
38.Tulcea8014182,05
39.Vaslui15464131,16
40.Vâlcea15612322,39
41.Vrancea1008871,43
42.Mun. București1756545825,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1142*-347 
 TOTAL1.031.0721.768 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 246 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD10
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV5
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA22
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ4
18GALAŢI5
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV9
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI52
29MUREŞ23
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU6
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ4
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total246

Până astăzi, 26.381 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.04.2021 (10:00) – 19.04.2021 (10:00) au fost raportate 149 de decese (91 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 53 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.510. Dintre acestea, 1.448 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate         7.130.619 teste RT-PCR și 783.924 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.484 de teste RT-PCR (4.277 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.207 la cerere) și 5.431 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 50.090 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.615 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.665 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 117 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.971 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Loading...
loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 




More in Actualitate