Connect with us

Actualitate

Peste 30 de cazuri noi de coronavirus în Sălaj

Până astăzi, 6 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 983.217 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

880.429 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba189121023,78
2.Arad212951053,85
3.Argeș24576912,65
4.Bacău23998832,19
5.Bihor258701703,21
6.Bistrița-Năsăud10588552,52
7.Botoșani13100692,08
8.Brașov401571794,97
9.Brăila11905772,82
10.Buzău11218631,78
11.Caraș-Severin9793612,09
12.Călărași9179512,38
13.Cluj509723856,40
14.Constanța394401904,21
15.Covasna7221372,64
16.Dâmbovița21101972,63
17.Dolj243141102,77
18.Galați248371253,31
19.Giurgiu10043323,24
20.Gorj8762231,55
21.Harghita7197201,30
22.Hunedoara206501744,49
23.Ialomița9864392,71
24.Iași394881572,51
25.Ilfov412713408,68
26.Maramureș19550341,37
27.Mehedinți7481492,22
28.Mureș21080832,58
29.Neamț16938682,07
30.Olt13280421,91
31.Prahova312221762,50
32.Satu Mare12067442,03
33.Sălaj9921352,72
34.Sibiu238611043,40
35.Suceava23110730,92
36.Teleorman121741022,89
37.Timiș503122354,96
38.Tulcea7588212,48
39.Vaslui14965561,52
40.Vâlcea14817963,12
41.Vrancea9605431,44
42.Mun. București16593216856,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe3563*-550 
 TOTAL983.2175.231 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.368 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD36
3ARGEŞ15
4BACĂU21
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI19
8BRĂILA2
9BRAŞOV27
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN18
13CLUJ34
14CONSTANŢA122
15COVASNA26
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ101
18GALAŢI47
19GIURGIU11
20GORJ27
21HARGHITA6
22HUNEDOARA44
23IALOMIŢA14
24IAŞI60
25ILFOV37
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI172
29MUREŞ40
30NEAMŢ31
31OLT25
32PRAHOVA31
33SĂLAJ14
34SATU MARE20
35SIBIU20
36SUCEAVA27
37TELEORMAN81
38TIMIŞ71
39TULCEA7
40VÂLCEA35
41VASLUI6
42VRANCEA15
  TOTAL1368

Până astăzi, 24.386 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.04.2021 (10:00) – 06.04.2021 (10:00) au fost raportate 196 de decese (109 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 65 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.849.813 teste RT-PCR și 661.094 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.809 teste RT-PCR (15.422 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.387 la cerere) și 12.721 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 67.046 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.724 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.882 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 122 de persoane.

Loading...
loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 




More in Actualitate