Connect with us

Actualitate

81 de cazuri noi de coronavirus în Sălaj. Care este incidenţa din judeţ

Până astăzi, 3 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 812.318 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

746.779 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.278 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15735802,35
2.Arad17534921,71
3.Argeș21291580,85
4.Bacău20550841,28
5.Bihor215851111,30
6.Bistrița-Năsăud8908401,10
7.Botoșani11105651,27
8.Brașov326301913,04
9.Brăila9893400,88
10.Buzău9631200,70
11.Caraș-Severin8404251,01
12.Călărași7687270,73
13.Cluj408633093,42
14.Constanța325111151,74
15.Covasna6008280,91
16.Dâmbovița18029721,46
17.Dolj198481231,72
18.Galați20617781,33
19.Giurgiu7957491,35
20.Gorj7083901,99
21.Harghita6300280,73
22.Hunedoara160221062,54
23.Ialomița8312351,01
24.Iași339851571,25
25.Ilfov318071623,04
26.Maramureș172191143,04
27.Mehedinți6136411,08
28.Mureș18082650,96
29.Neamț14167691,21
30.Olt11459190,78
31.Prahova27449540,73
32.Satu Mare10046881,99
33.Sălaj8169812,20
34.Sibiu202841061,86
35.Suceava21201781,14
36.Teleorman10004471,24
37.Timiș399944155,24
38.Tulcea6481230,83
39.Vaslui13123461,00
40.Vâlcea12071591,56
41.Vrancea8344280,77
42.Mun. București1308827072,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe2912*53
 TOTAL812.3184.278

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 966 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD20
3ARGEŞ21
4BACĂU13
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI12
8BRĂILA4
9BRAŞOV40
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ42
14CONSTANŢA110
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ8
18GALAŢI50
19GIURGIU8
20GORJ50
21HARGHITA5
22HUNEDOARA49
23IALOMIŢA6
24IAŞI50
25ILFOV20
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI83
29MUREŞ10
30NEAMŢ22
31OLT31
32PRAHOVA12
33SĂLAJ16
34SATU MARE27
35SIBIU14
36SUCEAVA25
37TELEORMAN18
38TIMIŞ61
39TULCEA4
40VÂLCEA14
41VASLUI9
42VRANCEA13
TOTAL966

Până astăzi, 20.586 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.03.2021 (10:00) – 03.03.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (40 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare,  Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au fost prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.795. Dintre acestea, 1.032 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.079.276 de teste RT-PCR și 324.488 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.392 de teste RT-PCR (17.749 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.643 la cerere) și 8.699 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 225 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 martie a.c.

Loading...
loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 




More in Actualitate