Gabriel Vaşvari o duce pe Sepsi mai aproape de play-off!

Fotbalistul zălăuan a marcat golul victoriei în partida cu Hermannstadt. Sălăjeanul a înscris golul de 2 – 1, din penalty şi a ajuns la patru reuşite în acest campionat

Doi fotbalişti sălăjeni au fost la înălţime în etapa de la finalul săptămânii trecute, din Liga 1. După ce Liviu Antal a deschis scorul în partida Gaz Metan – UTA, duminică, a venit rândul lui Gabriel Vaşvari să marcheze un gol important pentru echipa sa, Sepsi Sf. Gheorghe.

Tot la Mediaş, Sepsi a reuşit să câştige cu 2 – 1 în faţa celor de la Hermannstadt. Echipa antrenată de Leo Grozavu a condus din prima repriză, dar gazdele au egalat, însă în minutul 65, covăsnenii au trecut din nou la conducere prin reuşita lui Gabriel Vaşvari. Fotbalistul zălăuan a executat cu multă precizie un penalty şi a ajuns la patru goluri marcate în acest campionat.

În urma acestei victorii, Sepsi este tot mai aproape de calificarea în play-off. Echipa din Sfântu Gheorghe este pe locul 4, cu 40 de puncte, având un avans de 7 puncte faţă de UTA, prima echipă de sub linie.

Cinci etape mai sunt de disputat din sezonul regulat, iar Sepsi mai are de jucat cu Chindia, FC Botoşani, Gaz Metan Mediaş, UTA Arad şi FCSB.

“Mă bucur că am marcat şi mi-am ajutat echipa să câştige. Aveam mare nevoie de cele 3 puncte pentru că s-au apropiat echipele de sub noi, dar important că a venit această victorie. Vom avea un meci foarte greu cu Chindia şi ne dorim să obţinem cele 3 puncte. Dacă vom reuşi acest lucru, cred că în mare parte vom fi în play-off”, a spus Gabriel Vaşvari după meci.

În acest campionat, Vaşvari a mai marcat în partidele cu Astra, Gaz Metan Mediaş şi Poli Iaşi.