Dan Alexa, mulţumit de Romario Rus. Sălăjeanul ar putea debuta oficial cu Astra Giurgiu

Romario a evoluat în repriza secundă a amicalului pe care ASU Poli Timişoara l-a câştigat cu 5 – 0 în faţa celor de la Pandurii Târgu Jiu

Romario Rus a fost transferat în această iarnă de ASU Poli Timişoara de la ACS Fotbal Comuna Recea. Mijlocaşul sălăjean l-a impresionat pe Dan Alexa, astfel  “chirurgul” l-a dorit în echipa sa pentru returul sezonului din Liga a II-a ce va debuta la finalul săptămânii viitoare.

Până atunci, în această săptămână au loc meciurile din optimile Cupei României, ASU Poli Timişoara urmând a se duela cu Astra Giurgiu pentru un loc în sferturile de finală ale “competiţiei surprizelor”.

“Alb-violeţii” au tras tare în meciurile de pregătire pentru a fi în formă maximă la ora meciului de joi cu formaţia din Liga 1.

În ultimul meci de pregătire, ASU Poli Timişoara s-a impus cu 5 – 0 în faţa celor de la Pandurii Târgu Jiu, meci în care Romario Rus a evoluat în repriza a doua şi chiar a avut o prestaţie bună, spre satisfacţia antrenorului Dan Alexa.

“Sunt mulţumit de achiziţii, Romario Rus s-a arătat consistent în joc”, a spus Dan Alexa la finalul partidei cu Pandurii.

Romario Rus a evoluat în spatele vârfului, poziţie pe care a dat cel mai bun randament şi la ACS Fotbal Comuna Recea, echipă pentru care a înscris 3 goluri în prima parte a sezonului, furnizând şi mai multe pase decisive pentru colegii săi.

Mijlocaşul sălăjean ar putea debuta oficial în tricoul lui Poli cu ocazia partidei din Cupa României pe care “alb-violeţii” o vor susţine în compania celor de la Astra Giurgiu.

Meciul va avea loc joi, de la ora 17.45, pe stadionul “Dan Păltinişanu” din Timişoara.

Romario a debutat la Poli în victoria obţinută de timişoreni (3 – 2) în faţa celeilalte echipe de Liga a II-a din Târgu Jiu, Viitorul Pandurii.