Connect with us

HANDBAL

HC Zalău a urcat două locuri în clasament, după victoria cu Dacia Mioveni. CLASAMENTUL LA ZI

După victoria cu Dacia Mioveni, formaţia zălăuană a revenit pe locul 8, având 12 puncte acumulate în opt meciuri. Gruparea de sub Meseş este la egalitate de puncte cu Dunărea Brăila, ocupanta locului 7, care are însă un meci mai mult jucat

Parcurs perfect pentru HC Zalău în 2021, care are două victorii în cele două meciuri disputate în Liga Naţională. După ce a trecut de SCM Craiova, gruparea zălăuană a câştigat miercuri şi cu Dacia Mioveni, meci ce s-a disputat la Bucureşti şi a contat pentru etapa a IX-a.

HC Zalău s-a impus fără mari probleme şi a câştigat cu 24 – 20, după ce la pauză, tot zălăuancele erau în avantaj, cu 11 – 9. În urma acestui succes, echipa antrenată de Gheorghe Tadici a urca două locuri în clasament şi a revenit pe locul 8.

HC Zalău are 12 puncte acumulate în opt jocuri disputate şi este la egalitate de puncte cu Dunărea Brăila, echipa de pe locul 7, care are însă un meci mai mult jucat.

Liga Naţională va fi din nou întreruptă până în perioada 17 – 18 februarie, când are loc etapa a X-a, care se va disputa la Sf. Ghorghe. HC Zalău va juca pe 18 februarie, de la ora 16.00, cu Gloria Buzău, meci ce va fi televizat de TVR 1.

Rezultatele etapei a IX-a:

Minaur Baia Mare – “U” Cluj 40 – 30

Activ Ploieşti – SCM Rm. Vâlcea 16 – 29 (7 – 16)

Gloria Bistriţa – Măgura Cisnădie 25 – 23 (16 – 12)

Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 24 – 38 (15 – 19)

HC Zalău – Dacia Mioveni 24 – 20 (11 – 9)

CSM Galaţi – Gloria Buzău 20 – 29 (10 – 13)

CSM Slatina – SCM Craiova 19 – 29 (10 – 15)

Rapid Bucureşti a stat

Pos.EchipaJucVEPGMGPP
1CSM București990027418727
2Minaur Baia Mare971123720022
3SCM Râmnicu Vâlcea870120615621
4Măgura Cisnadie951322819016
5SCM Gloria Buzău851219718116
6Gloria Bistrița950420020215
7Dunărea Brăila940520621612
8HC Zalău840417418912
9SCM Craiova83051871859
10Rapid București82331881909
11Dacia Mioveni83051882099
12CSM Slatina92161722097
13CSM Galati82061812146
14Activ Prahova81161572094
15U Cluj80081882460

Sursa foto: Fan Handbal

Loading...
loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in HANDBAL