Dinamo Bucureşti, câştigătoarea Cupei României la volei masculin. REZULTATELE de la turneu

Bucureştenii au avut un parcurs perfect la turneul final de la Cluj, unde au trecut de Ştiinţa Bucureşti, Arcada Galaţi, iar în finală de SCMU Craiova

Pe durata a patru zile, la Cluj-Napoca a avut loc turneul Cupei României, care a început joi cu meciurile din faza I şi s-a încheiat duminică, cu finala.

Dinamo Bucureşti a fost echipa cea mai exactă la Cupa României. După ce în sferturi a trecut fără probleme de Ştiinţa Bucureşti, în semifinale, bucureştenii au eliminat-o pe campioana Arcada Galaţi, cu un categoric 3 – 0.

În finală, Dinamo a dat peste SCMU Craiova, echipă pe care a învins-o cu 3 – 1. Primul set a fost câştigat clar de olteni, la şapte puncte diferenţă, dar Dinamo a echilibrat situaţia şi s-a impus cu 25 – 23 în setul doi.

În setul trei, SCMU Craiova a condus cu 21 – 18, dar câştig de cauză a avut Dinamo, care s-a impus cu 28 – 26. Setul patru a revenit tot bucureştenilor, la scorul de 25 – 23, astfel că Dinamo a reuşit să câştige trofeul, pentru a treia oară în istorie, repetând performanţa din 2011 şi 2019.

La turneul Cupei a participat şi SCM Zalău. Formaţia zălăuană a trecut în faza I de “U” Cluj, dar a părăsit competiţia în sferturi, fiind învinsă de SCMU Craiova cu 3 – 0.