Fileul, prea înalt pentru SCM Zalău, în meciul cu campioana Arcada

În primul meci al returului, gruparea de sub Meseş nu a avut nicio şansă în partida cu Arcada Galaţi. Formaţia gălăţeană s-a impus cu un categoric 3 – 0, după ce a controlat de o manieră clară fiecare set

Debut nefast de retur pentru SCM Zalău, care în prima etapă din 2021 a piedut meciul de pe terenul campioanei Arcada Galaţi.

Dacă în tur, trupa zălăuană reuşea surprza şi câştiga cu 3 – 1, de data aceasta, SCM Zalău nu a avut nicio şansă şi a cedat cu 3 – 0

La cum a început primul set, se anunţa un meci echilibrat. În prima jumătate a setului, cele două echipe au mers “bară la bară”, dar cu Niels în mare formă, Arcada s-a desprins de la 13 – 12 la 16 – 12, moment în care antrenoru Sorin Pop a cerut time-out. Echipa sa nu a reuşit să revină în joc, iar diferenţa de pe tabelă a crescut semnificativ. Arcada nu a mai putut fi oprită şi scorul din primul set a fost 25 – 16.

O diferenţă şi mai mare s-a consemnat în setul doi, în care Arcada s-a desprins din debut şi a câştigat cu 25 – 13.

Cu orgoliul rănit, SCM Zalău a încercat să revină în joc, dar a contat prea puţin în setul trei, în care gazdele s-au desprins din debut la 8 – 3. Zălăuanii au cerut time-out, dar jocul SCM-ului a fost modest, astfel că speranţele obţinerii măcar a unui punct s-au năruit rapid. Campioana s-a desprins la 12 – 6, apoi la 17 – 9 şi zarurile au fost ca şi aruncate.

S-a terminat 25 – 16, iar Arcada a câştigat la pas derby-ul clasamentului şi s-a desprins în fotoliul de lider.

SCM Zalău rămâne momentan pe locul 2 şi speră să obţină victoria în al doilea meci al turneului de la Galaţi, cu Unirea Dej. Partida are loc sâmbătă, de la ora 18.00

Arcada Galaţi – SCM Zalău 3 – 0 (16, 13, 16)