George Zima, după duşul rece de la Şomcuta Mare: “A fost o înfrângere dezamăgitoare”

După patru rezultate pozitive în campionat şi Cupa României, gruparea de sub Măgură a suferit primul eşec din acest sezon. Formaţia şimleuană a fost învinsă de Progresul Şomcuta Mare, echipă în faţa căreia s-a recunoscut învinsă şi la meciul de baraj din august

Cu gândul la revanşă s-a deplasat Sportul Şimleu la Şomcuta Mare, unde a întâlnit echipa în faţa căreia a pierdut meciul de baraj de la Satu Mare. Deşi veneau după o perioadă bună, elevii lui George Zima au început ezitant, astfel că au primit gol încă din minutul 2. Sportul a început practic de la 1 – 0 şi a alergat după egalare, însă chiar dacă a avut câteva şanse nu a reuşit să le fructifice, mai ales că şi terenul i-a dezavantajat. A plouat pe tot parcursul meciului, dar maramureşenii s-au adaptat mai bine   şi înainte de pauză şi-au “dublat” avantajul prin Lorand Lang. La vestiare, antrenorul  George Zima a încercat să îşi mobilizeze elevii.

Din păcate, pentru George Pop şi compania a venit încă un gol chiar în startul reprizei secunde. Reuşita maramureşenilor le-a turnat plumb în ghete şimleuanilor. Totuşi, în minutul 71, Marius Leitan a reuşit să marcheze golul de onoare. Scorul final l-a stabilit tot amfitrionii, prin Mihai Lazăr, care a închis pentru 4 – 1.

Un duş rece pentru tânăra echipă a Şimleului, care trebuie să treacă repede peste acest moment mai dificil şi să se concentreze pentru următoarele jocuri.

“Terenul şi vremea de afară nu sunt scuze pentru noi. A fost o înfrângere dezamăgitoare, dar nu din prisma rezultatului. M-a nemulţumit cum ne-am prezentat şi nu am mai reuşit să respectăm aceleaşi principii la care lucrăm. Am făcut greşeli personale de aşezare şi nu am avut puterea să reacţionăm după ce am primit gol. Este greu să lucrezi o săptămână şi să şti la ce să te aştepţi, fiindcă totul s-a schimbat cu acel gol primit în minutul 2. Am primit goluri după două contraatacuri şi două faze fixe. Noi trebuie să fim conştienţi că suntem într-o situaţie favorabilă şi am reuşit să scoatem rezultate bune în primele meciuri. Dacă la victorii nu ne-am bucurat exagerat, nici la înfrângeri nu facem un capăt de ţară. Eu în cotinuare am mare încredere în băieţi. A fost un duş rece şi poate este bine că a venit acum. Trebuie să ne trezim la realitate, fiindcă avem mult de muncit. Încă nu am realizat nimic”, ne-a declarat George Zima.

Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu 4 – 1 (2 – 0)

Au marcat: Pavel Nemeș (‘2 şi 46), Lorand Lang (’43) şi Mihai Lazăr (’83), respectiv Marius Leitan (’71)

Progresul: Lovasz Alexandru – Tudor Balmuş, Pavel Nemeş, Darius Vultur, Mihai Lazăr, Lang Lorand, Illeş Ştefan (cpt.), Andrei Tutuţă, Raul Negreanu, Bogdan Bârle şi Bogdan Buşică. Rezerve: Iuliu Roşiianu – Mihai Revesz, Bogdan Lazăr, Mihai Gherghel, Cristian Domniţa, Ionuţ Buhai, Marco Petran, Cezar Bud şi Pohl Roland. Antrenor: Cristian Bogdan. Delegat: Mircea Dan

Sportul: Paul Cosma – Răzvan Pop, Guiti Ismael, Gabriel Caba, Bogdan Ciaca, Luigi Pop,George Pop, George Contraş, Adelin Neaga, Marius Leitan şi Gueye Mansour. Rezerve: Sipos Jozsef  – Bogdan Oltean, Silviu Crişan, Ilie Dan Martin, Codruţ Ardelean, Lazăr Zoltan, Olimpiu Ardelean, Alex Cătuna şi Sebastian Pop. Antrenor: George Zima. Delegat: Ioan Gurzău