Probleme cu codasele

HCM Buzau – HC Zalau 26 – 26 (12 – 15)

HCM BUZÄ‚U: Alina Iordache, Paula Aba – Ancuţa Lipan, Lăcrămioara Roşu, Alina Branişte-Horjea, Florentina Chelaru, Ramona Geană, Nicoleta Rusu, Oana Cârstea, Andra Paraschiv, Ionela Goran, Bianca Oneţiu, Ana Maria Boica şi Daniela Branişte. Antrenor: Romeo Ilie

HC ZALÄ‚U: Mirela Nichita, Mihaela Cheţa – Florina Å¢urcaş, Alina Czeczi, Andrada Trif, Nicoleta Molfea, Ana Maria Lazer, Georgiana Coadălată-Ciuciulete, Crina Ailincăi, Adriana Holhoş, Mihaela Viscreanu, Mariana Cristoaica şi Roxana Rob. Manager: Gheorghe Tadici, antrenor: Sorin Rădulescu

Moralul echipei noastre era foarte bun, dupa victoria obtinuta saptamana trecuta, pe teren propriu in fata formatiei HCM Roman. Elevele lui Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu au pornit mai greu in partida de la Buzau, reusind sa se instaleze la carma jocului abia in minutul 19, cand HC Zalau avea un avantaj de trei goluri (7 – 10). Adversarele noastre, care se lupta pentru evitarea retrogradarii, au dat o replica pe masura, dar la capatul primei reprize, Georgiana Coadalata Ciuciulete si compania au avut lucrurile sub control. Situatia s-a complicat in partea a doua a intalnirii cand gazdele au revenit in joc, pe fondul unei relaxari premature a handbalistelor noastre. Astfel, cu opt minute inainte de final, gazdele au restabilit egalitatea, iar finalul se anunta extrem de incins. Gluma s-a ingrosat pentru HC Zalau, in minutul 58, cand HCM Buzau conducea cu 26 – 24! Georgiana Coadalata Ciuciulete si Adriana Holhos au restabilit egalitatea, iar cu 20 de secunde inainte de final, norocul ne-a suras, dupa ce Daniela Lipan a aruncat in bara! Zalauancele nu au mai avut timp sa inscrie, astfel ca o partida care ar fi trebuit sa fie la discretia noastra s-a incheiat la egalitate, HC Zalau dovedind, inca odata, ca dupa meciurile in compania echipelor “grele” are probleme cu formatiile din subsolul clasamentului.

1. Oltchim                     19  19   0   0   672 – 437          38

2. “U” Jolidon Cluj          18   13  1   4   523 – 437           27

3. HC ZalAu                  18   11  2   5   492 – 446           24

4. HCM Roman             17   11  1   5   446 – 374           23

5. HCM Baia Mare         18   11  1   6   540 – 472           23

6. HC Dunarea Braila     18   10  1   7   514 – 468           21

7. Cetate Devatrans       18   10  0   8   474 – 471           20

8. CS Tomis Constanta  18    9  1    8   493 – 479           19