A început Liga a II-a. Sălăjenii au fost titulari în prima etapă

Alexandru Cherecheş la Concordia Chiajna, Alex Băican la ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Romario Rus şi Adrian Micaş la ACSF Comuna Recea sunt fotbaliştii sălăjeni care evoluează la nivelul eşalonului secund şi care au fost titulari în runda inaugurală din noul sezon

Începând din acest sezon, judeţul Sălaj este reprezentat de nu mai puţin de patru sălăjeni în Liga a II-a. Dacă în prima ligă, judeţul nostru se laudă cu Gabriel Vaşvari (Sepsi Sfântu Gheorghe) şi Vlad Morar (UTA Arad), la nivelul eşalonului secund, Sălajul este reprezentat de Alexandru Cherecheş (Concordia Chiajna), Alexandru Băican (Viitorul Pandurii Târgu Jiu), Romario Rus şi Adrian Micaş (ambii ACSF Comuna Recea).

Dacă primii doi s-au putut bucura de o pauză prelungită, Romario şi Micaş au fost implicaţi în barajul pentru promovare, echipa din Recea reuşind să elimine în dublă manşă Minaur Baia Mare.

De altfel, echipa maramureşeană la care evoluează şi cei doi mijlocaşi din judeţul nostru a fost şi echipa implicată în meciul de debut al noului sezon, ACSF Comuna Recea – FK Csikszereda.

Meciul a fost unul destul de echilibrat, cu ocazii de ambele părţi, dar cele trei puncte au ajuns la echipa din Miercurea Ciuc, graţie golului izbutit de Levente Bara în minutul 30. În repriza secundă, Adrian Micaş putea egala, însă a ratat o lovitură de la 11 m.

Un eşec, şi tot pe teren propriu a suferit şi echipa la care evoluează Alexandru Băican. ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu a primit vizita celor de la Rapid Bucureşti, o formaţie cu pretenţii de promovare.

Giuleştenii au făcut o demonstraţie de forţă în oraşul lui Brâcuşi şi cele trei puncte puse în joc au mers în capitală, graţie succesului cu 3 – 1 obţinut de rapidişti.

Singurul rezultat pozitiv obţinut de echipa unui sălăjean din Liga a II-a a fost izbutit de Concordia Chiajna, formaţie la care s-a transferat în această vară Alexandru Cherecheş, de la ASU Poli Timişoara.

Fundaşul stânga şimleuan a fost titular în echipa ilfoveană şi chiar a făcut un meci bun în remiza, scor 1 – 1, obţinută de echipa din Chiajna, în deplasare la SCM Gloria Buzău.

În etapa următoare ACS Viitorul Târgu Jiu va primit vizita nou-promovatei CSM Slatina, în timp ce Concordia Chiajna va evolua tot pe teren propriu, în compania Unirii Slobozia.

În ceea ce o priveşte pe ACSF Comuna Recea, echipa maramureşeană se va deplasa la Călăraşi, pentru duelul cu Dunărea.