FOTO și VIDEO. Sportul Șimleu a dezamăgit la barajul de promovare pentru Liga a III-a

Cotată cu șanse mari la promovare, mai ales că a avut de înfruntat doar un singur adversar, gruparea de sub Măgură a fost fără replică duminică, în fața celor de la Progresul Șomcuta Mare. Deși era avantajată și de o remiză cu goluri, până la urmă Sportul Șimleu a pierdut cu 2 – 0 și a ratat șansa de a ajunge în Liga a III-a

Speranţe mari şi-au pus iubitorii fotbalului şimleuan şi implicit cei din întreg Sălajul în Sportul Şimleu, care a fost desemnată de către AJF să reprezinte judeţul la turneul de baraj pentru Liga a III-a. Toate calculele o dădeau favorită pe echipa condusă de Ioan Gurzău, mai ales că Sportul Şimleu avea un mare atuu în faţa celor de la Progresul Şomcuta Mare: pregătirea fizică. În plus, şimleuanii ar fi câştigat grupa şi în cazul unei remize cu goluri, dar până la urmă, gruparea de sub Măgură s-a prezentat lamentabil.

Pe o căldură infernală, cele două echipe au încercat să ofere un spectacol, dar acesta a lipsit cu desăvârşire, mai ales în prima repriză. Şimleuanii au avut iniţiativa în debut, iar încă din primul minut, Codruţ Ardelean a tras la poarta adversă, dar mingea s-a dus pe centrul porţii şi portarul Lovasz a respins. În prima parte a reprizei, Sportul a mai avut un corner bun, însă masivii fundaşi ai Şomcutei au respins pericolul. O şansă bună de a marca au avut şi maramureşenii, în ultimele 10 minute din prima repriză, prin Bogdan Hauşi, care din poziţie bune a ratat ţinta.

S-a intrat cu 0 – 0 la pauză, un rezultat care ar fi fost bun pentru ambele echipe în perspectiva promovării. În loc să fie mai curajoasă, Sportul Şimleu a devenit o echipă mai fricoasă în partea secundă, dar cu toate acestea putea profita de două şanse bune.

În minutul 55, echipa lui George Zima a avut o lovitură liberă de la 18 m, dar mingea a lovit zidul, iar după 3 minute, Andrei Chiş a pătruns în careu, însă a tras peste poartă.

Replica maramureşenilor a venit rapid şi s-a lăsat cu gol, în minutul 65, când experimentatul Bogdan Hauşi a marcat cu o lovitură de cap, la colţul lung, după o centrare de pe partea dreaptă.

Sportul Şimleu a început să preseze, dar fără ocazii mari la poarta adversă. Deşi condiţia fizică a celor de la Progresul a lăsat de dorit în partea secundă, până la urmă, tot Şomcuta Mare a mai marcat, după un contraatac tăios. Astfel, în minutul 74, tot Bogdan Hauşi a avut o acţiune bună pe stânga, mingea a ajuns în centrul careului, de unde Tudor Balmuş a marcat cu un şut cu latul.

La 2 – 0, Sportul a căzut la pământ cu moralul şi nu a mai avut forţa de a reveni în joc. Adelin Neaga a avut şansa golului abia în ultimele minute, când a tras în plasa la laterală, în timp ce Progresul putea face 3 – 0 în ultimele 5 minute, prin Ionuţ Buhai, care a rămas singur cu Paul Cosma, dar a tras peste transversală.

S-a terminat 2 – 0, iar Progresul a întins o horă a bucuriei  pe Stadionul “Olimpia”, mai ales că Şomcuta Mare revine într-o ligă superioară după aproape 20 de ani. De cealaltă parte, jucătorii Şimleului au părăsit terenul cu lacrimi în ochi, după ce au fost atât de aproape de o promovare în Liga a III-a.

Oricum, gruparea de sub Măgură termină pe locul 2 turneul de baraj, dar acum stă la mâna altor echipe pentru a ajunge în eşalonul superior. FRF a anunţat că maxim 7 echipe vor promova şi de pe locurile 2, însă după clasamentele grupelor, Sportul Şimleu nu se regăseşte în primele şapte echipe aflate pe poziţiile secunde

Progresul Șomcuta Mare – Sportul Șimleu 2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Bogdan Hauși (65) și Tudor Balmoș (74)

Progresul Șomcuta Mare: Alexandru Lovasz – Tudor Balmoș, Alexandru Ignat, Bogdan Lazăr, Bogdan Bușică, Cătălin Raduneaţă, Ștefan Illes (cpt.), Mihai Revesz, Bogdan Hauși, Vlad Pop şi Mihai Gherghel. Au mai jucat: Adrian Cormoş, Ionuţ Buhai, Bogdan Bârlea şi Dorin Petreuş. Rezerve: Ioan Vlad Pop, Gheorghe Mureşan şi Andrei Mihalca. Antrenor: Mircea Dan. Delegat: Alex Buhai

Sportul Șimleu: Paul Cosma – Răzvan Pop, Bogdan Oltean, Marius Leitan, Silviu Crişan (cpt.), Vlad Pop, George Pop, Adelin Neaga, George Contraș, Andrei Chis și Codrut Ardelean. Au mai intrat: Eduard Trinka, Alexandru Cătuna, Daniel Gut, Lazăr Zoltan şi Mălin Sabou. Rezerve: Florin Moisi şi Olimpiu Ardelean. Antrenor: George Zima. Delegat: Fazakas Karol

Au arbitrat: la centru: Ovidiu Mazilu (Satu Mare), asistenţi: Ciprian Danşa (Satu Mare) şi Iulian Brînză (Botoşani). Observatori: Dan Monea (Aiud) şi Viorel Vancea (Oradea)