AS Juniorii Ip a învins liderul din Seria Vest a Ligii a V-a!

Echipa condusă de Nagy Mihai a debutat cu o victorie importantă în a doua parte  de campionat şi a câştigat în prelungiri în faţa liderului ACS Bănişor-Peceiu

Calificarea în play-off devine un obiectiv pentru mai multe echipe în a doua parte de campionat. Şi AS Juniorii Ip speră să ajungă în primele patru, iar pentru asta, în pauza competiţională a făcut o serie de transferuri importante şi a apelat chiar şi la jucători din Bihor. Echipa lui Nagy Mihai a devenit mai puternică şi a abordat cu încrederere primul joc, în care a întâlnit liderul ACS Bănişor-Peceiu.

Gazdele au pus în pericol poarta lui Medan Cozac, în special prim Emil Oltean, cel care a marcat primele două goluri, unul din lovitură liberă de la peste 20 m şi altul dintr-un penalty.

Oaspeţii nu s-au dat bătuţi şi au răspuns în repriza secundă prin Călin Pop,  cel care în minutul 69 a redus din diferenţă. ACS Bănişor-Peceiu a prins mai mult curaj şi a început să pună presiune la poarta adversă. AS Juniorii Ip a stat bine în apărare şi a încercat se fie periculoasă pe contre, dar până la urmă s-a văzut egalată, în minutul 89. Călin Pop a fost din nou la finalizare şi a făcut 2 – 2, rezultat care părea să fie şi cel final. “Centralul” Răzvan Lădar a prelungit meciul cu mai bine de patru minute, iar AS Juniorii Ip a dat lovitura prin Dănuţ Dragoş, în ultimele secvenţe. Atacantul a finalizat cu un şut de la aproximativ 12 m şi l-a învins pe Medan Cozac, astfel că AS Juniorii Ip a câştigat cu 3 – 2.

Acest rezultat i-a supărat pe cei de la ACS Bănişor Peceiu, care au acuzat maniera de arbitraj a lui Răzvan Lădar.  După acest rezultat, ACS Bănişor-Peceiu mai are două puncte avans faţă de Venus Giurtelec, iar echipa de Ip se apropie de locul 4.

“Ne-am întărit în iarnă cu jucători buni,  şi acum obiectivul nostru este să ne calificăm în play-off. Cred că putem să prindem primele 4 locuri, fiindcă avem o echipă bună şi s-a văzut asta în meciul cu liderul seriei. A fost un meci bun, ambele echipe au jucat bine, dar noi am fost mai inspiraţi şi am câştigat pe final. Este o victorie foarte importană. Dacă vom intra în play-off noi vom ataca primul loc şi promovarea în Liga a IV-a” – Nagy Mihai – conducător AS Juniorii Ip

AS Juniorii Ip – ACS Bănişor-Peceiu 3 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Emil Oltean (‘38 şi 60) şi Dănuţ Dragoş (‘90+4), respectiv Călin Pop (‘69 şi 89)

AS Juniorii: Kocsis Istvan – Lukacs Gheorghe, Sebastian Gal, Ionuţ Lontea, Vasile Anghel, Emil Oltean (cpt.), Dănuţ Dragoş, Paul Purcar, Balla Szabolcs, Ionuţ Gozman-Pop şi Cătălin Bologa. Rezerve: Claudiu Rus, David Lupou, Oros Rudolf, Nicolae Duma, Nagy Ferenc şi Tamas Gavril. Delegat: Nagy Mihai

ACS Bănişor-Peceiu: Medan Cozac – Răzvan Chiş, Vlad Cămăran, Cristian Onica, Dobrai Tibor, Cristian Jula (cpt.), Ionuţ Stoica, Cristian Pop, Rareş Groze, Cosmin Cuibuş şi Călin Pop. Rezerve: Ioan Băican, Viorel Bojian, Alexandru Chiş, Claudiu Ţolaş, Claudiu Chira, Iosif Iepure şi Andrei Oneş. Delegat: Medan Cozac

Au arbitrat: la centru – Răzvan Lădar (Şimleu Silvaniei), asistenţi Marius Giamănu şi Marius Suciu (ambii din Zalău)

Observator AJF: Lorin Latiş (Zalău)

Jucătorul meciului: EMIL OLTEAN