Ardealul Crişeni, debut cu dreptul în noul an

Echipa condusă de Călin Morar s-a impus la scor de neprezentare în duelul cu AS Ileanda în primul joc oficial din acest an. În urma acestui rezultat, echipa din Crişeni a urcat pe locul 7, profitând de eşecul echipei Someş Odorhei, la Şimleu

În această pauză competiţională, AS Ileanda a fost pe punctul de a se desfiinţa, după ce majoritatea jucătorilor importanţi au părăsit “corabia”. Până la urmă, Cornel Lar – care este şi primarul comunei Ileanda, a găsit soluţia pentru ca activitatea fotbalistică din comună să continue şi înainte de reluarea campionatului a făcut nu mai puţin de 13 legitimări.

Astfel, AS Ileanda s-a deplasat la Crişeni, acolo unde s-a duelat cu ACS Ardealul, în primul joc oficial din 2020. Cu multe noutăţi în lot, echipa din Ileanda a oferit o replică bună, echipei din Crişeni, astfel că partida a fost destul de echilibrată. Însă, echipa condusă de Călin Morar a fost mai atentă la faza de finalizare şi, în minutul 16, Tudor Brândea a deschis scorul. Până la pauză, Sergiu Ardelean a dublat avantajul echipei din Crişeni, fiind omul potrivit la locul potrivit în momentul în care portarul echipei din Ileanda a scăpat mingea din braţe.

După revenirea de la cabine, ambele echipe au avut câte un gol anulat. Dacă reuşita echipei din Crişeni a fost anulată pentru un fault la portar, golul oaspeţilor din Ileanda a fost anulat pe motiv de ofsaid. Până la urmă, golul  a picat tot în poarta echipei vizitatoare. Astfel, după o centrare foarte bună venită de pe partea dreaptă, Sorin Iacob a marcat pentru 3 – 0 şi a stabilit şi rezultatul final. Mai mult, AS Ileanda a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Robert Ciurar a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

“Meciul cu Ileanda ne-a făcut să ne mobilizăm şi să ne aşezăm foarte bine în teren. A fost un meci pentru care nu ne-am făcut probleme. Terenula fost foarte greu, dar în final a fost un meci frumos. Revenirea lui Nicu Micle şi Csatlos Roland au adus un plus mare la echipă. Sperăm să mergem totaşa şi să facem meciuri frumoase şi cu primeleclasate. Aşteptăm meciul următor care să ne aducă încă trei puncte. Sperăm să fim în primele 5 locuri la final ” – Bogdan Baidoc – portar Ardealul Crişeni

ACS Ardealul Crişeni – AS Ileanda 3 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Tudor Brândea (‘16), Sergiu Ardelean (‘30) şi Sorin Iacob (‘89)

ACS Ardealul: Bogdan Baidoc – Cătălin Tîrţiu, Flaviu Maioş, Sorin Iacob (cpt.), Tudor Brândea, Sebastian Pop, Raul Irimeş, Nicolae Micle, Adelin Moroşan, Sergiu Ardelean şi Csatlos Roland. Rezerve: Ioan Căilean – Ovidu Bojan, Flaviu Gâlgău şi Adrian Kaszta. Antrenor: Călin Morar. Delegat: Mihai Gâlgău

AS Ileanda: George Toderean – Adrian Onica, Ionuţ Greblă, Andrei Ciurar, Robert Ciurar, Horaţiu Vale, Augustin Roman (cpt.), Paul Goron, George Vas, Matei Magyar şi Cătălin Muscă. Rezerve: Alin Pocol şi Raul Herţe. Antrenor: Cornel Lar. Delegat: Horaţiu Vale

Cartonaş roşu: Robert Ciurar (‘90+3)

Au arbitrat: la centru – Cristian Mihăilescu, asistenţi – Georgiana Seutea şi Sergiu Negrean (toţi trei din Zalău)

Observator AJF: Cristian Oros (Zalău)

Jucătorul meciului: sorin iacob