FC Zalau se impune pe terenul lui U Cluj!

La prima partidă de verificare din această vară, elevii lui Marius Paşca s-au impus pe terenul “şepcilor roşii”, cu un surprinzător 2 – 0!

“U” Cluj – FC Zalău 0 – 2 (0 – 1)!!!

Au marcat: Mihai Bode (17) şi Adrian Dregan (89)

“U” Cluj: Huţan – Padilla, Cvirik, Ferreira, Cojocnean, Muşat, Balde, A. Ionescu, Voican, Danciu şi Lemnaru. Au mai jucat: Boşneag – Szilagyi, Izvoranu, Teuşan, Helder, Dolha şi Buşcă. Antrenor principal: Marian Pană; antrenor secund: Alexandru Zotincă

FC Zalău: Emil Ştef – Maior Istvan, Vasile Jula, Cosmin Cosma, Radu Neicu – Szecsi Barna, Alin Budean, Gabriel Crăciun, Ionuţ Podină – Mihai Bode şi Andrei Bălan. După pauză au mai intrat: Claudiu Chiş – Răzvan Nicorici, Vlad Negrean, Gigi Gorga, Adrian Dregan, Marian Ignat, Flaviu Bărnuţiu, Vlad Lung, Ionuţ Petrean şi Andrei Surducan. Antrenor principal: Marius Paşca; antrenor secund: Cristi Oros

Au arbitrat: Claudiu Rusu – Nagy Miklos şi Ionuţ Câmpean

De ani de zile nu a mai avut FC Zalău un start de sezon atât de impresionant. La prima partidă de verificare, susţinută vineri, Cosmin Cosma şi compania au reuşit să obţină o victorie de palmares în faţa Universităţii Cluj, echipă care tocmai a revenit în Liga I! Victoria zălăuanilor este cu atât mai importantă, cu cât a fost consemnată chiar pe terenul studenţilor clujeni, la capătul unei dispute în care “alb-albaştrii” au fost vioara întâi. Sălăjenii au semănat pericol la poarta lui Huţan încă din start, prin Andrei Bălan, al cărui şut de la peste 20m a lovit bara (min. 5)! Nu trecuseră nici 20 de minute, când Mihai Bode (foto) a reuşit deschiderea scorului, la capătul unei faze bine lucrate de Maior Istvan şi Radu Neicu, pe partea stângă. După nici zece minute, FC  Zalău îşi putea majora avantajul pe tabela de marcaj, dar “ghiuleaua” lui Cosmin Cosma, din lovitură liberă, a trecut puţin pe lângă vinclu. La cealaltă poartă, Emil Ştef şi-a făcut simţită prezenţa între buturile porţii zălăuane, printr-un reflex de zile mari, respingând de sub bară un şut periculos al clujenilor. Universitatea a căutat golul egalării după pauză, dar fără efect pe tabelă. Cu un sfert de oră înainte de final, puteam asista la un gol de kinogramă, dar şutul lui Gigi Gorga, de la aproximativ 50m, a fost respins în ultima clipă de nou-intratul Boşneag. Ratările zălăuanilor s-au răzbunat pe final, când talentatul Adrian Dregan a stabilit scorul final, la capătul unei combinaţii între Vlad Negrean şi Răzvan Nicorici, pe partea stângă. Astfel s-a scris istoria unei partide ce dă élan elevilor lui Marius Paşca, acum, înaintea unui sezon în care este vizată promovarea în eşalonul second. Dacă întâlnirea cu “şepcile roşii” a fost programată pe ultima sută de metri, duelul cu FC Baia Mare, ce trebuia să aibă loc sâmbătă, nu s-a mai disputat, deoarece maramureşenii nu au acceptat să evolueze pe Terenul “Victoria”, acolo unde gruparea condusă de Ioan Morar va susţine partidele de verificare. Sâmbătă după-amiază, însă, FC Zalău a plecat în Ungaria, pentru un cantonament de şapte zile.