Volei Municipal Zalău a căzut pe locul 3. REZULTATELE şi CLASAMENTUL din Divizia A1

În penultima etapă a turului, vicecampioana României a fost învinsă de campioana Arcada Galaţi. După această înfrângere, Volei Municipal a căzut pe locul 3, fiind depăşită în clasament de Dinamo Bucureşti, care a trecut cu 3 – 0 de CSM Câmpia Turzii

Deşi a avut momente bune în meciul de pe terenul campioanei Arcada Galaţi, Volei Municipal Zalău s-a întors fără puncte şi a pierdut cu 3 – 1. Acest rezultat a avut urmări şi în clasament, iar vicecampioana României a căzut pe locul 3, fiind depăşită în clasament de Dinamo. Bucureştenii au avut o misiune facilă şi au trecut cu 3 – 0 pe terenul ultimei clasate, CSM Câmpia Turzii.

Cu o etapă înaintea finalului de tur, gruparea de sub Meseş se află la două puncte în spatele lui Dinamo şi la şase puncte de liderul Arcada Galaţi. Însă, campioana a disputat în devans partida din ultima etapă a turului, cu Explorări Baia Mare, meci pe care l-a câştigat  cu 3 – 0.

Surpriza etapei a VIII-a a fost înregistrată de Unirea Dej, care a câştigat cu 3 – 1 pe terenul celor de la SCMU Craiova. Dejenii şi-au consolidat locul de play-off, la fel şi Gloria Buzău, care se află pe locul 5, după ce duminică a câştigat cu Explorări Baia Mare.

Într-un alt joc din etapa a VIII-a, Universitatea Cluj a reuşit o victorie clară, cu 3 – 0, în deplasarea de la Timişoara şi a urcat pe locul 8.

Ultima etapă a turului are loc la final de săptămână, Volei Municipal Zalău urmând să joace duminică, pe teren propriu cu SCMU Craiova. Pânâ atunci, echipa zălăuană susţine miercuri manşa tur din 16-zecimile Cupei Challenge, în Danemarca, cu Gentofte Volley.