Sportul Şimleu a defilat în deplasarea de la Ileanda şi termină anul pe primul loc în Liga a IV-a

Liderul a marcat de opt ori şi continuă să aibă cel mai bun atac şi cea mai bună apărare

În condiţiile în care AS Ileanda a încurcat-o pe CS Barcău Nuşfalău, Sportul Şimleu a tratat cu seriozitate partida de pe Someş pentru a nu avea emoţii. Acest lucru s-a şi văzut în rezultatul final, Sportul Şimleu reuşind să câştige la scor.

Prima parte a reprizei a avut şi momente echilibrate, dar Sportul Şimleu a reuşit să deschidă scorul în minutul 21, prin Daniel Contraş, iar din acel moment şi-a uşurat misiunea. În ultimele 5 minute din prima repriză, Olimpiu Ardelean şi Codruţ Ardelean l-au învins pe Ciprian Petran, astfel că la pauză scorul a fost 0 – 3.În partea secundă, jocul a curs doar într-o direcţie, cu toate că formaţia şimleuană a făcut patru schimbări.

Liderul a mai marcat de cinci ori şi a câştigat cu 8 – 0, rezultat care îi permite să ocupe în continuare primul loc, având tot cel mai bun atac şi cea mai bună apărare. Gruparea de sub Măgură termină anul pe primul loc, la egalitate de puncte cu Rapid Jibou, având un golaveraj mai bun.

Sportul trebuia să joace la final de săptămână cu Someşul Someş Odorhei, însă etapa a III-a din retur a fost amânată pentru luna martie.

AS Ileanda – Sportul Şimleu 0 – 8 (0 – 3)

Au marcat: Dănuţ Contraş (‘21 şi 83), Olimpiu Ardelean (‘40), Codruţ Ardelean (‘44), Silviu Crişan (‘62), Andrei Chiş (‘81 şi 87) şi Marius Leitan (‘88)

AS Ileanda: Ciprian Petran – Horaţiu Vale (‘73 Flaviu Pop), Adrian Pop, Ionuţ Duma (‘71 George Vas), Vlad Andrecan, Robert Ciurar, Alex Brânduşan, Vasile Roman (cpt.), Andrei Ciurar, Andrei Marincaş şi Andrei Vas.   Antrenor: Adrian Pop

Sportul: Florin Moisi – Răzvan Pop (‘81 Cătălin Szatmari), Olimpiu Ardelean, Bogdan Oltean, Silviu Crişan (cpt.), Alexandru Cătuna, George Pop, Dănuţ Contraş (‘73 Paul Ardelean), Daniel Gut (‘63 Marius Leitan), Andrei Chiş şi Codruţ Ardelean (‘69 Vlad Pop). Rezerve: Paul Cosma – Mălin Sabou şi Vasile Sabău. Delegat: Ioan Gurzău. Antrenor: George Zima

Au arbitrat: la centru – Gabriel Bârjac (Zalău), asistenţi – Claudiu Coste (Surduc) şi Georgiana Seutea (Zalău)

Observator AJF: Vig Erdei Zoltan (Zalău)

Jucătorul meciului: Dănuţ Contraş