Viitorul Zalău, campioană de toamnă la juniori E. REZULTATELE ultimei etape şi CLASAMENTUL

Gruparea zălăuană a câştigat toate cele nouă jocuri din tur şi are un golaveraj impresionant: 116 goluri marcate şi doar 9 primite. În plus şi echipa secundă a Viitorului a făcut un tur bun şi s-a clasat pe locul 2

Turul la juniori E s-a terminat după jocurile din etapa a IX-a. A fost o rundă în care primele clasate au câştigat la scor, mai ales Viitorul Zalău, care a trecut cu 21 – 1 în deplasarea de la Abba Jibou.

Viitorul este campioană de toamnă la această categorie, cu maxim de puncte, dar şi cu un golaveraj impresionant, 116 goluri marcate şi doar 9 primite. Şi echipa secundă a celor de la Viitorul Zalău a făcut un tur de campionat foarte bun şi s-a clasat pe poziţia secundă. Viitorul II a câştigat la limită în ultima rundă din 2019 şi a trecut de CS Barcău Nuşfalău, cu 5 – 4, rezultat care i-a permis să ierneze pe locul 2.

Podiumul este completat de Ateltic Zalău, care a surclasat-o pe CSS Zalău, în poarta căreia a înscris de 15 ori. Atletic se află la 6 puncte de primul loc şi pare greu de crezut că mai poate emite pretenţii la primul loc în returul ce va începe în luna martie.

O victorie la scor a reuşit şi Sportul Şimleu, care a trecut cu 17 – 0 de SCM Zalău şi la final de tur se află pe locul 4, în timp ce SCM termină anul pe locul 7.

Rapid Jibou a reuşit să urce un loc în clasament şi se află pe poziţia a cincea, după ce în ultimul meci din acest an a bifat un succes clar, la o diferenţă de şapte goluri în meciul cu Victoria Zalău.