HC Zalău a pierdut la Slatina, deşi la pauză avea 5 goluri avans

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a făcut o repriză secundă slabă şi, fetele pregătite de Victorina Bora au reuşit să revină pe tabela de marcaj şi în cele din urmă au reuşit să obţină o victorie la limită

HC Zalău a susţinut miercuri dimineaţă ultimul joc oficial din 2019, în deplasare la Slatina. Gruparea zălăuană avea un moral bun înaintea acestui joc, având în vedere că venea după un succes obţinut pe teren propriu în faţa Dunării Brăila. De cealaltă parte, CSM Slatina venea după un eşec suferit la Craiova.

În aceste condiţii, HC Zalău a fost echipa ce a început mai bine şi încă din primele minute a reuşit să se desprindă pe tabelă, astfel că în minutul 8 avea deja trei goluri avans, scor 1 – 4.

Zălăuancele au continuat să domine prima repriză şi chiar s-au distanţat la şase lungimi, scor 6 – 12, dar până la pauză, CSM Slatina a redus din handicap şi prima parte s-a încheiat cu scorul 7 – 12 în favoarea echipei din Zalău.

Fiind favorită şi mai bine poziţionată în clasament, HC Zalău părea o echipă capabilă să gestioneze avantajul creat, doar că în teren situaţia a stat diferit.

Timp de mai bine de 10 minute, elevele lui Tadici nu au marcat, interval în care, gazdele de la Slatina au preluat conducerea pe tabela de marcaj, scor 16 – 15 în minutul 47. Până la final, elevele lui Victorina Bora au gestionat bine acest scor şi s-au impus cu 20 – 19 pentru trei puncte importante în ceea ce priveşte lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Pentru HC Zalău cea mai bună marcatoare a fost Dana Abed Kader cu 8 goluri, handbalista având şi un procentaj perfect. De cealaltă parte, cea mai bună marcatoare a fost Adina Cârligeanu cu 5 goluri, fostă jucătoare la HC Zalău.

CSM Slatina – HC Zalău 20 – 19 (7 – 12)

CSM Slatina: Elena Nagy, Lăcrămioara Stan – Adina Cârligeanu (5 goluri), Lorena Ostase (4), Alexandra Andrei (3), Daniela Corban (3), Clara Vădineanu (3), Hermina Stoicănescu (1), Geanina Drăghici (1), Daniela Şchiopu, Elena Fulgoi, Sonia Vasiliu, Oana Chitacu, Luciana Popescu, Nicoleta Rusu şi Iulia Andrei. Antrenor: Victorina Bora

HC Zalău: Sara Abed Kader – Dana Abed Kader (8 goluri), Sabrina Lazea (2), Andreea Tecar (2), Teodora Popescu (2), Andreea Mihart (2), Amalia Coman (1), Alexandra Severin (1), Diana Nichitean (1), Irina Ivan, Alexandra Vrabie, Cristiana Nica şi Bianca Berbece. Antrenor: Gheorghe Tadici