Volei Municipal Zalău se apropie la două puncte de lider. REZULTATELE etapei a V-a şi CLASAMENTUL din Divizia A1

Vicecampioana României a câştigat cu 3 – 1 în deplasarea de la Unirea Dej şi după etapa a V-a este la doar două puncte de prima clasată. În fotoliul de lider a urcat Dinamo Bucureşti, care a învins cu un categoric 3 – 0 pe campioana Arcada Galaţi

“Capul de afiş” din etapa a V-a a Diviziei A1 a fost confruntarea dintre Dinamo Bucureşti şi Arcada Galaţi. În urmă cu două săptămâni, cele două echipe s-au întâlnit şi în Supercupa României, iar Arcada a avut câştig de cauză, dar în campionat, dinamoviştii şi-au luat revanşa cu vârf şi îndesat. “Alb-roşii” s-au impus de o manieră categorică şi au câştigat cu 3 – 0, rezultat în urma căruia au ajuns în fotoliul de lider.

Rezultatul din capitală o avantajează dintr-un punct de vedere şi pe Volei Municipal Zalău, care după ce a câştigat cu 3 – 1 în deplasarea de la Dej s-a apropiat la două puncte de primul loc. Vicecampioana României continuă să ocupe locul 3, dar se află la egalitate de puncte cu Arcada Galaţi, ocupanta locului secund.

Revenind la celelalte meciuri ale rundei a V-a, să spunem că SCMU Craiova a câştigat la pas în deplasarea de la CSM Câmpia Turzi şi se află pe locul 4, la un punct în spatele Zalăului.

Surpriza începutului de campionat este nou-promovata Gloria Buzău, care are 10 puncte în cinci jocuri şi se află pe locul 5. Formaţia din Buzău a trecut cu 3 – 0 în deplasarea de la CSU Vest Timişoara, iar acum se pregăteşte să o înfrunte pe Volei Municipal Zalău, într-o partidă care va avea loc duminică, la Buzău.

În etapa a V-a, Universitatea Cluj a reuşit prima victorie din acest campionat. Clujenii s-au impus cu 3 – 2 în partida cu Explorări Baia Mare, reuşind să revină după ce maramureşenii au condus cu 2 – 0 la seturi.