Unirea Sălăţig, la putere în Seria Centru din Liga a V-a

Echipa condusă de Nicuşor Chiş conduce clasamentul şi are patru puncte avans faţă de Cetatea Buciumi şi Venus Borla, după ce în ultima rundă a câştigat în deplasarea de la ultima clasată cu un categoric 5 – 1

În urmă cu 8 – 9 ani, Unirea Sălăţig era o forţă la nivel de Liga a V-a, eşalon pe care l-a şi câştigat. Unirea a făcut o performanţă notabilă şi în faza judeţeană a Cupei României, dar a urmat o perioadă de declin, iar un an de zile, Unirea nu a mai fost în competiţiile organizate de AJF Sălaj.

În sezonul 2019 – 2020, Unirea a redevenit o echipă redutabilă, iar jocul bun şi  rezultatele pozitive au propulsat-o în fotoliul de lider în Seria Centru. Cinci victorii, două remize şi o singură  înfrângere a înregistrat Unirea Sălăţig până acum, iar după runda de la finele săptămânii a ajuns să se desprindă în fotoliul de lider, având patru puncte avans faţă de Cetatea Buciumi.

Jocul cu ultima clasată nu le-a pus probleme celor de la Unirea Sălăţig, care în deplasarea de la Gîrceiu a preluat conducerea încă din minutul 13 prin reuşita lui Mircea Druţă. Acelaş jucător a făcut 0 – 2 în minutul 37, iar soarta învingătoarei era decisă după prima repriză. La reluare, Unirea Sălăţig a marcat din nou, de data aceasta prin Nicuşor Chiş, care în urma unui şir de pase a înscris cu un şut la colţul lung.

La 0 – 3, oaspeţii nu au mai forţat, iar pe fondul relaxării, gazdele au reuşit să reducă din diferenţă prin Ioan Stevar. A fost singurul gol al celor de la Gîrceiu, deoarece până la final, Unirea a mai marcat de două ori. Emil Nechita a marcat în minutul 78 din lovitură de la 11 m şi scorul a devenit 1 – 4, iar în minutul 86, Mircea Druţă a făcut tripla şi scorul final a fost 1 – 5.

După această victorie, Unirea Sălăţig s-a distanţat de urmăritoare, dar are un meci mai mult jucat decât Cetatea Buciumi şi Venus Borla.

Olimpic Gîrceiu – Unirea Sălăţig 1 – 5 (0 – 2)

Au marcat: Ioan Stevar (‘67), respectiv Mircea Druţă (‘13, 37 şi 86), Nicuşor Chiş (‘54) şi Emil Nechita (‘78)

Olimpic: Alexandru Pop – Fazakas Paul, Flaviu Ilieş, Lorand Opriş, Varga Istvan, Ioan Stevar, Viorel Mezei, Csatlos Roland (cpt.), Ciprian Ostoroş, Dan Kurti şi Alexandru Bojian. Rezerve: Andrei Cudur, Iulian Giurgiu, Sergiu Ardelean, Răzvan Creţ şi Aurel Bălan. Delegat: Cătălin Vasile

Unirea: Flaviu Mureşan – Alin Ilieş, Sebastian Mureşan, Marius Ardelean, Nicuşor Chiş, Traian Cucioan (cpt.), Cătălin Cucioan, Cristian Lască, Mircea Druţă, Emil Nechita şi Bogdan Olar. Rezerve: Gabriel Drule şi Ionuţ Tămăşan. Delegat: Nicuşor Chiş

Au arbitrat: la centru – Romulus Raţ (Bădăcin), asistent Marius Giamănu (Zalău) şi Tudor Mureşan (Gîrceiu)

Observator AJF: Cristian Oros (Zalău)

Jucătorul meciului: MIRCEA DRUŢĂ

“Am început să jucăm bine şi de câteva etape suntem aceeaşi jucători. Cei care au venit la echipă au adus un plus şi acest lucru se vede şi în rezultate. Am câştigat fără emoţii meciul de la Gîrceiu şi ne bucurăm că suntem pe primul loc. Unirea Sălăţig este o echipă puternică în acest campionat, dar noi nu avem obiectiv primul loc. Noi vrem să jucăm un fotbal cât mai bun şi să ne simţim bine, însă la fiecare meci intrăm cu gândul să câştigăm” – Nicuşor Chiş – delegat Unirea Sălăţig