Adelin Neaga – Nicolae Rad, cuplul letal al echipei Barcău Nușfalău

Cei doi jucători talentaţi ai Nuşfalăului au marcat împreună nu mai puţin de şapte goluri în poarta celor de la Ardealul Crişeni, prin care ei se numără printre cei mai buni marcatori din Liga a IV-a

Prima ocazie a partidei de pe Stadionul “Nicolae Mandel” a aparţinut gazdelor, în primul sfert de oră. Ardealul a avut superioritate în faţa porţii adverse, dar Bogdan Paşka l-a remarcat pe tânărul portar Mădălin Şandor. Golul a venit însă în minutul 16 la poarta lui Bogdan Baidoc, după un şut năpraznic al “căpitanului” Nicolae Rad.

După nici 10 minute, pe lista marcatorilor s-a înscris şi Adelin Neaga. Până la pauză, cei doi jucători au “recidivat” şi la 4 – 0 ecuaţia câştigătoarei era deja rezolvată. Misiunile lui Rad şi Neaga nu erau însă terminate, deoarece talentaţii jucători ai Nuşfalăului au mai înscris şi în repriza secundă.

Astfel, “căpitanul” Barcăului a reuşit “hattrick-ul”, în timp ce jucătorul originar din satul Drighiu a marcat încă o “dublă” şi după revenirea de la vestiare.

Prin cele patru reuşite, Adelin Neaga a ajuns la 10 goluri, prin care a urcat pe podiumul celor mai buni marcatori din Liga a IV-a! De fapt, cei doi au înscris împreună 17 dintre cele 23 de goluri realizate în acest sezon de CS Barcău!

De remarcat şi frumuseţea golurilor lui Neaga, mai ales al doilea, la care l-a învins pe portarul celor de la Crişeni printr-o semifoarecă de efect, pentru ca la al patrulea să dribleze doi adversari şi să marcheze din unghi.

Pentru ca setul să fie complet, Ardealul a terminat jocul în 10 oameni, deoarece Eduard Kurti s-a accidentat şi oaspeţii nu au avut om de schimb! Totuşi, Adrian Baidoc a reuşit în final golul de onoare.

Mai multe pe acest subiect, în edița ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 30 octombrie.

Barcău Nuşfalău – Ardealul Crişeni 7 – 1 (4 – 0)

Au marcat: Nicolae Rad (‘16, 30 şi 58), Adelin Neaga (‘23, 41, 73 şi 90), respectiv Adrian Baidoc (‘88)

CS Barcău: Mădălin Şandor – Răzvan Gal (‘53 Alex Iancău), Alin Chende (‘62 Ionuţ Lontea), Boldizsar Attila, Kovari Rolland – Nagy Levente, Zsombori Zsolt, Adelin Neaga, Kallai Viorel (‘69 Cosmin Mitroi) – Alexandru Boloş (‘58 Adelin Moroşan) şi Nicolae Rad  – cpt. (‘69 Ilyes Tamas). Rezerve: Totos Nandor – Paul Şanta. Antrenor: Adrian Damian.  Delegat: Vereş Tiberiu

Ardealul: Bogdan Baidoc – Tudor Brîndea (‘32 Flaviu Gîlgău), Sorin Iacob, Flaviu Maioş, Cătălin Lazăr – Eduard Kurti, Sebastian Pop, Adrian Kaszta, Bogdan Paşka (‘58 Sergiu Ardelean) – Adrian Baidoc (cpt.) şi Raul Irimeş. Antrenor: Călin Morar. Delegat: Mihai Gîlgău

Au arbitrat: la centru – Răzvan Lădar (Şimleu Silvaniei), asistenţi – Sergiu Negrean şi Marius Geamănu (ambii din Zalău)

Observator AJF: Vasile Olar (Şimleu Silvaniei)

Jucătorul meciului: Adelin Neaga

Adelin Neaga – jucător la CS Barcău: ”Încă nu e nimic pierdut pentru CS Barcău”

”Prea multe despre partida cu Ardealul nu prea pot spune. Jocul a fost la mâna noastră şi am dominat tot timpul. Eu cred că încă nu e nimic pierdut pentru CS Barcău. Mai avem încă două meciuri foarte grele în acest an, cele cu Dumbrava şi Rapid Jibou, în care sper să facem un joc cât mai bun şi să luăm cele şase puncte”.