CS Barcăul Nuşfalău a câştigat Cupa României, în Sălaj

Rabexim Almaşu – CS Barcăul Nuşfalău 2 – 3 (0 – 0)

Au marcat: Farnaş Ferencz (min. 46 şi 50) şi Orban Robert (min. 85), respectiv Cosmin Savu (min. 56) si Varga Rudolf (min. 60)

Rabexim Almaşu: Kovacs Istvan (cpt.) – Alexandru Bade, Ovidiu Mandric, Sorin Gîrz, Nicolae Cuţitar (min. 77, Dragoş Felecan), Antal Robert, Varga Rudolf (min. 87, Adrian Murăşan), Vlad Pleş, Raul Raita, Cosmin Savu şi Ferenczi Mihai (min. 54, Alex Moldovan). Delegat: Cristian Ignat

CS Barcăul Nuşfalău: Elekeş Robert, Kallai Geza, Fazakaş Bela, Lakatos Alexandru, Vasile Hidan, Lakatos Karoly (cpt.), Gabor Gabor, Ciprian Iepure (min. 90, Adrian Damian), Kallai Victor, Orban Robert şi Farnaş Ferencz (min. 72, Boşka Arnold). Delegat: Adrian Damian

Rabexim Almaşu şi CS Barcăul Nuşfalău au fost finalistele fazei judeţene ale Cupei României din acest an, care s-au întâlnit miercuri după-amiază, pe Stadionul din Crasna, pentru un loc în faza superioară a competiţiei. Surpriza finalei a fost echipa din Almaşu, care ocupă ultimul loc în Seria Est a Ligii a V-a, în timp ce formaţia din Nuşfalău a terminat pe locul doi în Liga a IV-a. După un joc extrem de disputat şi de frumos, mai ales în partea a doua, care, fără nicio exagerare, a fost peste nivelul multor meciuri din Liga a III-a, Barcăul Nuşfalău s-a impus la limită, cu scorul de 3 – 2, golul victoriei fiind marcat cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar. Chiar dacă au existat faze la ambele porţi şi în prima repriză, scorul pauzei a fost 0 – 0, toate cele cinci goluri fiind marcate în repriza secundă. După numai trei minute de la startul partidei, Gabor Gabor încearcă să pună în pericol poarta adversă printr-un şut de la aproximativ 22 de metri, însă nu nimereşte spaţiul porţii. Replica Almaşului nu întârzie să apară, iar în minutul nouă, Ferenczi Mihai primeşte o pasă pe partea dreaptă şi şutează de la marginea careului, dar mingea trece puţin peste poartă. Nuşfalăul a fost la un pas de a deschie scorul în minutul 23, prin Vasile Hidan, care, deşi se afla într-o poziţie favorabilă, a şutat în portarul advers. Ferenczi Mihai, de la Rabexim, a fost şi mai aproape de gol în minutul 30. Atacantul Almaşului a primit o pasă în adâncime pe centru, a trimis o "scăriţă" peste portarul advers care a ieşit în întâmpinare, a trecut şi de acesta, însă a fost blocat în ultimul moment de un fundaş advers. Fazele periculoase au continuat tot la poarta Nuşfalăului şi în următoarele zece minute, Almaşul irosind două ocazii mari prin atacantul Cosmin Savu, care la cea de-a doua a ratat chiar din situaţie de unu la unu. Până la final au mai fost două ocazii ale Barcăului. Prima a fost irosită de Farnaş, care a reluat cu capul din numai şase metri milimetric pe lângă poartă, după o centrare venită de pe partea dreaptă, de la Iepure. Orban a avut şi el şansa de a duce Nuşfalăul cu avantaj la vestiare, însă a ratat din numai şapte metri, singur cu portarul advers. A urmat repriza a două, în care a venit şi "ploaia" de goluri. În decurs de numai patru minute (46 şi 50), Nuşfalăul a avut un avans de două goluri, prin dubla lui Farnaş. La primul gol a primi o pasă în adâncime pe partea dreaptă şi a înscris printr-un lob peste portarul advers, în timp ce la golul doi a reluat balonul în vinclu, din numai opt metri, după o centrare trimisă de pe partea dreaptă, de Orban. Rabeximul nu a cedat şi a reuşit să restabilească egalitatea în decurs de zece minute. Savu Cosmin a înscris în minutul 56 pentru 2 – 1, cu un şut din interiorul careului, care a trecut printre picioarele portarului advers, iar trei minute mai târziu, tot el a fost protagonistul unei faze cum rar se poate vedea chiar şi pe stadioanele mari. Moldovan a trimis o centrare perfectă de pe partea dreaptă, iar Savu a reluat milimetric pe lângă poartă din "foarfecă". Şi golul egalizator, din minutul 60, s-a înscris tot dintr-o fază demnă de generic TV. Raita Raul primeşte o pasă la marginea careului advers, scoate balonul la şut pentru Varga Rudolf, care, venit lansat din spate, trimite din prima exact în vinclul porţii, lăsându-l fără replică pe portarul Nuşfalăului. Jocul s-a schimbat după golul egalizator, prim-planul avându-l din nou Barcăul Nuşfalău, care, după ce a ratat două ocazii uriaşe, prin Orban Robert şi Kallai Victor, a înscris golul victoriei în minutul 85. Cel care a adus calificarea a fost Orban Robert, care a trimis din numai opt metri un şut printre picioarele portarului Kovacs. Premierea celor două echipe a fost făcută de către secretarul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Sălaj, Paul Georgescu, care a fost şi observator la acest meci. Ambele formaţii au primit din partea AJF Sălaj câte o cupă, două mingi şi o diplomă. În faza următoare a Cupei României, care va avea loc în luna iulie, vor evolua câştigătoarele fazelor judeţene, dar şi o parte din echipele de Liga a III-a, clasate la finalul sezonului în jumătatea inferioară.