HC Zalău, pe locul 8 în Liga Naţională după şapte etape. REZULTATELE etapei şi CLASAMENTUL

Gruparea zălăuană a pierdut la o diferenţă de opt goluri în deplasarea de la Baia Mare şi a coborât un loc în clasamentul Ligii Naţionale. Cu 9 puncte în şapte jocuri, formaţia sălăjeană ocupă locul 8, dar acelaşi număr de puncte mai au Gloria Bistriţa şi SCM Craiova, ocupantele locurilor 9 şi 10. Tot 9 puncte are şi CSM Bucureşti, însă vicecampioana României a disputat până acum doar 5 jocuri

După ce în deplasările de la Craiova şi Bistriţa s-a predat greu şi a pierdut la o diferenţă de un singur gol, HC Zalău a pierdut sâmbătă cât se poate de clar partida de pe terenul celor de la Minaur Baia Mare. Timp de 40 de minute, zălăuancele au ţinut piept adversarelor, având şansa chiar să egaleze, dar la 13 – 12, Dana Abed-Kader a ratat o aruncare de la 7 m.

Din acel moment, pe teren a fost o singură echipă, iar în ultimele 20 de minute, Minaur a marcat 11 goluri, în timp ce Zalăul a mai reuşit să înscrie doar de 4 ori. S-a termiant 24 – 16, iar după această înfrângere, HC Zalău a coborât pe locul 8, având 9 puncte în şapte meciuri.

Tot 9 puncte mai au Gloria Bistriţa şi SCM Craiova, ocupantele locurilor 9, respectiv 10. Formaţia bistriţeană a reuşit o victorie la Slobozia în etapa de la finele săptămânii trecute, în timp ce SCM Craiova a pierdut în deplasarea de la Brăila.

Şi vicecampioana CSM Bucureşti are tot 9 puncte şi ocupă locul 7, însă vicecampioana României a jucat până acum doar 5 jocuri.

În etapa a VII-a, SCM Gloria Buzău a reuşit surpriza şi a provocat prima înfrângere celor de la Corona Braşov. Astfel, după această rundă, clasamentul la vârf a suferit câteva modificări. Pe primul loc se află SCM Rm. Vâlcea, cu maxim de puncte în şase jocuri, iar Corona se află pe poziţia a doua. Podiumul este completat de Minaur Baia Mare, cu 16 puncte în 7 etape.

În etapa a VIII-a, HC Zalău va juca sâmbătă, de la ora 11.00, pe teren propriu cu AHCM Slobozia.