FOTO. Corona Brașov rămâne invincibilă și după meciul de la Zalău

Echipa pregătită de Ion Crăciun a reuşit să câştige la trei goluri diferenţă pe terenul sălăjencelor, la capătul unui joc controlat de la un capăt la celălalt de formaţia de sub Tâmpa. După o primă repriză mai slabă, HC Zalău a fost aproape să revină pe tabelă în partea secundă, însă, în cele din urmă a fost înfrântă

HC Zalău a fost surpriza începutului de sezon, reuşind să învigă CSM Bucureşti. După acel succes istoric, au urmat alte partide bune şi la Craiova sau Bistriţa, însă sălăjencele nu au reuşit să obţină şi puncte. Zalăul şi-a păstrat invincibilitatea pe teren propriu, câştigând în faţa Rapidului şi spera să rămână fără înfrângere şi după duelul cu Corona, din această etapă.

Braşovencele au fost însoţite de galerie la Zalău şi au început foarte bine meciul şi au preluat conducerea încă din primul minut, după reuşita Sorinei Tîrcă. HC Zalău a practicat un joc bun şi a reuşit să egaleze la 6 în minutul 14. Însă, au urmat trei goluri consecutive reuşite de Sorina Tîrcă şi Braşovul s-a distanţat tot mai mult, în minutul 24 având avantaj de 6 goluri, scor 7 – 13. Avantajul de şase goluri s-a menţinut până la pauză, scor 10 – 16.

În repriza secundă, HC Zalău a avut o revenire de senzaţie şi s-a apropiat la doar un gol diferenţă, scor 20 – 21 şi părea că fetele lui Tadici pot completa o revenire spectaculoasă şi să obţină o nouă victorie mare. Dar, acest elan a fost “tăiat” foarte repede de Corona care a gesionat jocul precum o echipă mare şi în câteva minute s-a refăcut avantajul de 6 goluri pe care braşovencele îl aveau la pauză, scor 20 – 26. Până la final, Zalăul s-a apropiat la 3 goluri, însă, a suferit primul eşec de pe teren propriu.

De cealaltă parte, Corona Braşov îşi păstrează invincibilitatea şi bifează a cincea victorie din tot atâtea posibile.

Sorina Tîrcă a fost cea mai bună marcatoare a meciului cu 12 goluri. Practic, tânăra handbalistă a fost pur şi simplu de neoprit şi a marcat din orice poziţie. Pentru HC Zalău, cea mai bună marcatoare a fost Dana Abed Kader cu 8 goluri.

HC Zalău – Corona Braşov 25 – 28 (10 – 16)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Adina Sabău, Sara Abed Kader – Dana Abed Kader (8 goluri), Alexandra Vrabie (6), Alexandra Severin (4), Teodora Popescu (2), Bianca Berbece (2), Sabrina Lazea (1), Ana Maria Mihart (1), Diana Nichitean, Amalia Coman, Irina Ivan, Larisa Şerban şi Andreea Tecar. Antrenor: Gheorghe Tadici

Corona Braşov: Daciana Hosu, Mihaela Popescu,  Viktoria Timosenkova – Sorina Tîrcă (12 goluri), Georgiana Ciuciulete (5), Eliza Buceschi (3), Cristina Laslo (3), Daria Bucur (3), Marilena Neagu (1), Ivona Pavicevici (1), Bianca Bazaliu, Bianca Lupaşcu, Georgiana Olaru, Oana Căprar, Andreea Pătuleanu, Daciana Hosu şi Valentina Sorianu. Antrenor: Ion Crăciun