FOTO. Rapidul de Giuleşti a deraiat la poalele Meseşului

După CSM Bucureşti, Zalăul a făcut încă o victimă în rândul formaţiilor din capitală. Oficialii Rapidului au acuzat însă duritatea adversarelor şi maniera de arbitraj, deşi jocul a fost oficial de o brigadă internaţională

Titanicul succes din etapa inaugurală cu CSM Bucureşti a adus la Zalău un moral excelent, din care tânăra formaţie pregătită de Gheorghe Tadici se poate “hrăni” tot sezonul!

Astfel, HC Zalău nu avea cum să se împotmolească în faţa nou-promovatei Rapid Bucureşti, deşi gruparea din Giuleşti venise la poalele Meseşului cu pretenţii şi speranţe. E adevărat că giuleştencele ocupau lanterna roşie, dar – în vară –  la Rapid au fost transferate şi jucătoare experimentate.

Rapidul a înscris doar 2 goluri în primele 20 de minute!

Niciodată însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, astfel că elevele pregătite de Robert Licu au găsit în Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici” o echipă decisă să nu lase nicio şansă adversarei. În aceste condiţii, Cristiana Nica şi compania au blocat toate drumurile spre poarta valoroasei Raluka Kelemen. Rezultatul? Rapidul a înscris în primele 20 de minute doar… două goluri şi doar unul din acţiune! Tot atâtea au fost înscrise mai apoi în doar un minut, astfel că în minutul 21 tabela indica 6 – 4, după ce fusese şi 6 – 1!

Echipa din capitală a început să spere dar aripile au fost retezate din nou, printr-o serie de patru goluri consecutive, care a dus scorul la 10 – 4 (min. 24). De pe margine, oficialii Rapidului oftau şi reclamau jocul dur al gazdelor şi maniera de arbitraj a cuplului Robert Harabagiu – Silviu Stănescu.  Diferenţa de 6 goluri s-a păstrat până la pauză (scor 13 – 7).

Final încins şi cu un cartonaş roşu

Datorită şi intervenţiilor dintre buturi ale experimentatei Paula Ungureanu, scorul s-a mai strâns. Astfel, au existat două momente în care Rapid s-a apropiat la 4 goluri, scor 14 – 10 (min. 35) şi 16 – 12 (min. 38), dar  amfitrioanele au luat din nou avânt, printr-o serie de 4 goluri consecutive. În minutul 45, însă, soarta jocului era petcetluită, deoarece scorul era 20 – 12.  Oaspetele au tras din dinţi şi până la final au mai limitat diferenţa de goluri, mai ales printr-o serie de trei goluri consecutive. Insuficient, pentru ca HC Zalău să aibă emoţii.

Chiar şi aşa, finalul s-a încins la maxim, mai ales după ce Teodora Popescu a fost eliminată şi trimisă în tribune, după care şi Gheorghe Tadici a văzut… roşu în faţa ochilor (min. 57), pentru proteste împotriva “fluieraşilor” din Dâmboviţa.

S-a terminat 26 – 20 şi sălăjencele arată potenţial. Se poate vorbi din nou de echipă frumoasă la Zalău…

Sabrina Lazea a strălucit din nou!

Nu vom încheia fără a aprecia prestaţia tinerei Sabrina Lazea, care a făcut din nou un meci bun, după ce a strălucit în faţa vicecampioanei CSM Bucureşti. Chiar dacă nu se află la potenţialul maxim după accidentarea din jocul cu “tigroaicele”, handbalista originară din Făgăraş a betonat din nou linia de 9 metri, pentru ca în atac să fie o adevărată “gură de foc”.  Deşi nu s-a aflat tot timpul pe teren, ea a înscris 5 goluri, fiind cea mai bună marcatoare a Zalăului!

HC Zalău – Rapid Bucureşti 26 – 20 (13 – 7)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Sara Abed-Kader, Adina Sabău – Sabrina Lazea (5 goluri), Dana Abed-Kader (5 – 2 din 7m), Cristiana Nica (4), Alexandra Severin (3 – 1 din 7m), Andreea Mihart (2), Andreea Tecar (2), Alexandra Vrabie (2 – 2 din 7m), Raluca Kelemen, Teodora Popescu (1), Diana Nichitean (1 – 1 din 7 metri), Bianca Berbece, Mihaela Coman, Tatyana Prycop. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici

Rapid Bucureşti: Paula Ungureanu, Andreea Arghir, Olivia Manu – Alexandra Trifan (5 goluri), Georgiana Bazon (5 – 5 din 7 metri), Jasna Boljevic (2), Marina Ilie (2), Elena Livrinikj (2), Andreea Carabulea (2), Andra State (1), Oana Bucă (1), Ana-Maria Chirigiu, Bianca Ionescu, Maria Gheorghiceanu, Gabriela Preda şi Elena Dăscălete. Antrenor: Robert Licu. Antrenor secund: Bogdan Vasiliu

Arbitri: Robert Harabagiu – Silviu Stănescu (ambii din Dâmboviţa)

Observator FRH: Ilie Vizitiu (Hunedoara)