HC Zalău, fără victorie la Cupa Craiovei. REZULTATELE

Gruparea zălăuană a pierdut jocurile cu CSM Slatina şi SCM Craiova, iar singurul rezultat pozitiv a fost o remiză cu nou-promovata Rapid Bucureşti

Dacă la turneul de la Rm. Vâlcea a avut o prestaţie bună în faţa unor grupări de cupă europeană şi s-a clasat pe locul 3, la Cupa Craiovei, HC Zalău nu a rupt gura târgului, deşi adversarele întâlnite au fost mai slab cotate decât echipele întâlnite la precedentul turneu.

La turneul din Bănie, formaţia antrenată de Gheorghe Tadici a debutat cu o înfrângere în faţa celor de la CSM Slatina, scor 30 – 24, după care tot vineri, HC Zalău s-a duelat cu nou-promovata Rapid Bucureşti.

Scorul final a fost 27 – 27, sălăjencele reuşind să revină în repriza secundă şi să recupereze un handicap de şase goluri, scorul pauzei fiind 17 – 11 pentru formaţia din Bucureşti.

În ultimul joc, gruparea de sub Meseş s-au duelat cu gazdele de la SCM Craiova, formaţie care a câştigat competiţia, după ce a învins şi pe HC Zalău cu 24 – 21. În acest joc, cea mai bună marcatoare a fost Andreea Tecar, care a marcat şapte goluri.

Pentru HC Zalău urmează un nou turneu de verficare – Cupa Consiliului Judeţean Sălaj, care are loc în perioada 16 – 17 august. La acest turneu au mai fost invitate “U” Cluj, CSM Slatina şi SCM Craiova.