LIGA a II-a

Kyrattack, scoasă din careul de aşi

După mai multe meciuri de primă ligă, Autoland Hosu Kyrattack şi Vladis Crişeni au încercat să ofere vinerea trecută un spectacol cât mai plăcut. Spre lauda lor, chiar au reuşit, diferenţa dintre ele şi o formaţie din primul eşalon fiind mică de tot. Cu Vasile Rus şi Călin Morar în defensivă, echipa din Crişeni a rezolvat o sumedenie de acţiuni periculoase la poarta lui Ovidiu Bojan, însă, la pauză, Kyrattack, cu patronul Hosu Ioan între buturi, conducea cu 2 – 1. În actul secund lucrurile s-au schimbat radical, Sorin Iacob şi colegii lor având iniţiativa. Ultimele minute ale partidei au fost încinse, dar jucătorii pregătiţi de Marin Dobocan au dat lovitura, impunându-se la un gol diferenţă. Această înfrângere a aruncat echipa sponsorizată de Autoland Hosu în afara “careului de aşi”, dar acest fapt nu reprezintă o mare tragedie, deoarece Cristian Dan şi colegii săi nu au drept de promovare, deoarece sunt echipă satelit. Etapa trecută, Scorpionii Diesel Club a evoluat de la egal la egal cu mai bine cotata Trans Oşanu, dar în runda de le finele săptămânii trecute a fost surclasată de AS Zăuan. Totuşi, în prima repriză meciul a fost destul de echilibrat. Pentru a scăpa de emoţii, echipa din Zăuan a turat motoarele în repriza secundă şi a obţinut o victorie lejeră.

APIA trebuia să învingă pentru a mai putea spera la salvarea de la retrogradare. Din păcate pentru Nicolae Brisc şi colegii săi, visele lor au fost spulberate de Dodecor Cehu Silvaniei încă din prima repriză. APIA s-a trezit în repriza a doua, însă era mult prea târziu, iar din sezonul viitor va evolua în Liga a III-a. Largiana Românaşi este conştientă că, cel puţin pentru moment, locul ei nu este în Liga a II-a. În ciuda acestui fapt, Marius Å¢iriac şi compania au făcut tot posibilul pentru a termina campionatul cu capul sus. Uneori au reuşit, alte dăţi au dezamăgit crunt. Şansele de a obţine un rezultat bun cu Trans Oşanu erau minime, astfel că singurul plus din acest meci a fost golul de onoare, reuşit în cea de-a doua parte a întâlnirii. Deşi a pierdut cu Băile Boghiş, TLH a evitat retrogradarea, astfel că din sezonul viitor, tânăra echipă din Cehu Silvaniei are şansa să forţeze chiar accederea în prima ligă. Din păcate, în acest meci am asistat din nou la ieşiri necontrolate ale jucătorilor. Pe o fază de atac a cehanilor, arbitri Bogdan Puşcaş şi Ionuţ Costinaş nu au sancţionat un fault comis de unul dintre jucătorii Băilor Boghiş. În acele condiţii, cei doi fluieraşi trebuiau să acorde şi lovitura de pedeapsă, deoarece echipa condusă de Ioan Fizeşan făcuse al şaptele fault. Astfel, scorul putea deveni egal (6 – 6), dar Ionuţ Gheţi şi coechipierii si au scăpat pe contraatac, majorând diferenţa. Horaţiu Bogar a protestat vehement, punându-i mâna în gât arbitrului Ionuţ Costinaş. Jucătorul din Cehu Silvaniei a depus apoi o contestaţie asupra manierei de arbitraj a celor doi.

Focus a făcut un nou pas greşit, de această dată în faţa campionilor de anul trecut, însă fotoliul de lider nu este în pericol, deocamdată. Chiar dacă s-a împăcat cu gândul că va retrograda, Gloria Meseşeni luptă ca la începutul sezonului, punând reale probleme elevilor lui Dan Lucaciu, care s-au întrebuinţat serios. După o primă repriză relativ echilibrată, Warriors s-a recunoscut învinsă în actul secund de AS Creaca Jac, ale cărei gânduri la promovare sunt încă vii. În fine, “vulturii” i-au pus la respect pe jandarmi, graţie poftei de gol manifestată de atacanţii grupării din Hida. Acest rezultat face ca echipa condusă de Ioan Sîmpetrean să nu mai aibă niciun fel de emoţii în ultimele două runde ce au rămas de disputat.                               Ciprian PETRAN

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXXII-a

AS Zăuan – Scorpionii Diesel Club          8 – 3 (3 – 2)

Au marcat: Sebastian Gal (4), Ionuţ Gozman Pop, Robert Rus, Mădălin Gal şi Szabo Csaba, respectiv Alin Sabău, Virgil Lăcătuş şi Adrian Buda

Aut. Hosu Kyrattack – Vladis Crişeni       3 – 4 (2 – 1)

Au marcat: Gombos Zsolt (2) şi Nicolae Maxim, respectiv Sorin Iacob (2), Cosmin Paşka şi Călin Morar

APIA – Dodecor Cehu Silvaniei   3 – 6 (0 – 4)

Au marcat: Mircea Gaidoş (2) şi Dan Crişan, respectiv Daniel Coste (4), Ştefan Constantinescu şi Liviu Morar

Trans Oşanu – Largiana Românaşi          8 – 1 (4 – 0)

Au marcat: Grigore Pop (4), Ioan Antal (3) şi Gabriel Boticaş, respectiv Marius Å¢iriac

Băile Boghiş – TLH Cehu Silvaniei           7 – 5 (5 – 2)

Au marcat: Ionuţ Gheţi (4), Dobrai Csaba, Raul Spin şi Claudiu Meleg, respectiv Paul Săran (2), Claudiu Meleg (aut.), Adrian Rusu şi Bogdan Ungur

Focus – Cavalerii                                   1 – 6 (0 – 1)!

Au marcat: Adrian Dobocan, respectiv Răzvan Ciule (2), Radu Mic (2), Andrei Filip şi Marius Răşinar

Gloria Meseşeni – FC Zalău                    1 – 3 (0 – 2)

Au marcat: Sandu Bercean, respectiv Bogdan Ember (2) şi Vlad Lung

Warriors – AS Creaca Jac                       2 – 6 (0 – 1)

Au marcat: Horvath Attila şi Daniel Jula, respectiv Răzvan Sabou (2), Bogdan Opriş, Răzvan Ciurbea, Vasile Nuţiu şi Dan Cadar

Mobil Team – Vulturii Hida                      4 – 8 (1 – 2)

Au marcat: Dan Porumb (4), respectiv Cornel Onaţ (3), Ionuţ Fechete (2), Florin Săstraş şi Ioan Sîmpetrean

18. Largiana Românaşi     32    3 2 27      90 – 220            11

Etapa a XXXIII-a se va desfăşura după programul: Joi, ora 20.00: Focus – Autoland Hosu Kyrattack; ora 22.00: Vulturii Hida – Gloria Meseşeni; vineri, ora 17.00: Dodecor Cehu Silvaniei – Mobil Team; sâmbătă, ora 11.00: Largiana Românaşi – AS Zăuan; ora 12.00: Cavalerii – AS Creaca Jac; ora 16.00: Vladis Crişeni – Băile Boghiş; ora 20.00: TLH Cehu Silvaniei – Trans Oşanu; duminică, ora 18.00: Scorpionii Diesel Club – APIA; ora 20.00: FC Zalău – Warriors