Sporturi

Camelia Chira, pe podium la Cupa Federaţiei

Sportiva de la CSM Zalău a reuşit cel mai bun rezultat din rândul sălăjenilor prezenţi la competiţia organizată de Federaţia Română de Tenis de Masă, tocmai la Zalău, în Sala Sporturilor

În perioada 28 – 30 iunie, Federaţia Română de Tenis de Masă a organizat Cupa Federaţiei, gazda competiţiei fiind chiar Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici” din Zalău.

La startul întrecerii s-au aflat peste 70 de sportivi reprezentând cluburi din toată ţara.

Competiţia s-a desfăşurat la două categorii de vârstă 9 – 11 ani şi 12 ani.

Cum era de aşteptat, la această competiţie i-am putut regăsi şi pe tenismenii sălăjeni.

De participat au participat mulţi, însă doar câţiva au reuşit să se remarce şi să obţină o clasare bună şi doar unul singur a urcat pe podium.

Concurentă la 9 – 11 ani, Camelia Chira a reuşit cel  mai bun rezultat din rândul sălăjenilor prezenţi la competiţie, însă a fost şi cea mai ghinionistă dintre toţi.

Sportiva născută la Baia Mare, dar legitimată la CSM Zalău a evoluat foarte bine la Cupa Federaţiei şi în ultimul meci avea nevoie de o victorie cu 3 – 0.

Sportiva pregătită de Victor Puie a avut 2 – 0 la seturi şi 9 – 4 în setul 3, însă, din păcate, în cele din urmă a pierdut avantajul şi a cedat două seturi importante.

Camelia a câştigat în cele din urmă cu 3 – 2, însă această victorie a costat-o succesul suprem.

În cazul unei victorii cu 3 – 0 sau 3 – 1, conform lui Victor Puie, eleva lui termina pe primul loc.

Aşa, cu această victorie a pierdut la setaveraj, în final încheind competiţia pe locul 3.

Chiar şi aşa, este o clasare pe podium, fiind singura de acest gen pentru sportivii de la CSM Zalău.

Matei Pop a fost şi el aproape de o clasare pe podium, însă sportivul pregătit de Victor Puie a terminat pe locul 5.

Demjen Kata a izbutit o clasare pe locul 7, în timp ce Asztalos Ianis a terminat pe 8, conform antrenorului secţiei de Tenis de Masă de la CSM Zalău.

La categorie 12 ani, de la Clubul Sportiv Municipal Zalău au participat trei băieţi, însă niciunul nu a reuşit vreun rezultat notabil.

“A fost o competiţie de vacanţă. Nici participarea nu a fost precum a fost altă dată, iar Chira Camelia a fost foarte aproape de locul 1, dar asta este. Avea nevoie de 3 – 0 sau 3 – 1 pentru a câştiga, însă una peste alta este bine şi aşa. A fost un concurs bun”, ne-a declarat Victor Puie.

Mai multe amănunte pe acest subiect în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 3 iulie.