Meci “nebun” la Marin. Voinţa Derşida s-a impus spectaculos

Gloria a fost învinsă de gruparea condusă de Nicu Ardelean într-un meci în care s-au înscris 11 goluri

Cu locul doi asigurat, Voinţa Derşida a jucat fără presiune la Marin, în timp ce gazdele au avut o mare ambiţie să câştige în faţa fruntaşei.

În aceste condiţii, formaţia condusă de Vasile Pop şi pregătită de Silviu Oprea a început tare şi a deschis scorul în minutul 6, prin Sebastian Mitroi.

Jocul s-a schimbat de la jumătatea reprizei, când Voinţa a fost mai insistentă şi la pauză era în avantaj cu 2 – 1, după ce într-un interval de 3 minute au marcat Alexandru Boloş şi Ionuţ Vasarhely.

Spectatorii prezenţi la meci au avut parte de un un spectacol în partea secundă, când s-au mai marcat opt goluri.

Au fost răsturnări de scor, ocazii şi mult dramatism, ca într-un final, Voinţa Derşida să câştige cu 6 – 5.

Gloria Marin a avut momente bune în partea secundă şi a mai condus cu 5 – 4, prin reuşita lui Alin Chirilă din minutul 65, dar în doar 7 minute, oaspeţii au plecat victorioşi de la Marin, după golurile marcate de Alexandru Gorgan şi Silviu Gorgan.

Gloria Marin – Voinţa Derşida      5 – 6 (1 – 2)

Au marcat: Sebastian Mitroi (‘6 şi 60), Alin Chirilă (‘46 şi 65) şi Ionuţ Torcoş (‘54), respectiv Alexandru Boloş (‘28), Ionuţ Vasarhely (‘31 şi 53), Keresztes Zoltan (‘51), Alexandru Gorgan (‘69) şi Silviu Gorgan (‘72)

Gloria: Marian Balog – Florin Cristuţiu, Andrei Hîrdo, Alin Chirilă (cpt.), Toth Peter, Silviu Oprea, Denis Dărăban, Sebastian Mitroi, Darius Şandor, Alin Pop şi Petru Ardelean. Rezerve: Ionuţ Roman, Cătălin Ghile, Marius Mialău şi Ionuţ Torcoş. Antrenor: Silviu Oprea. Preşedinte: Vasile Pop

Voinţa: Traian Fechete – Alexandru Boloş (cpt.), Ionuţ Vaşarhely, Alex Bologa, Raul Ţurcan, Alin Chişadam, Mădălin Iancău, Silviu Gorgan, Ciprian Văscan, Keresztes Zoltan şi Vasile Ardelean. Rezerve: Gabriel Gorgan, Alex Iancău şi Alex Gorgan. Delegat: Adrian Gorgan

Au arbitrat: la centru: Răzvan Lădar (Şimleu Silvaniei), asistenţi: Sergiu Negrean şi George Ladanyi (ambii din Zalău)

Observator AJF: Nicolae Danciu (Zalău)

Jucătorul meciului: IONUŢ VASARHELY