FOTO. Stejarul Sîg a obţinut o victorie preţioasă la Derşida

În urma acestui eşec, Voinţa a pierdut orice urmă de speranţă că ar putea câştiga din nou Seria Vest din Liga a V-a

Deşi s-a jucat la peste 30 de grade, partida a fost una disputată, în care s-au marcat cinci goluri.

Oaspeţii au deschis scorul prin Alin Ţîrle, după o bâlbâială în careul advers, dar Alin Chişadam a egalat pentru gazdele în minutul 24, cu un şut din interiorul careului.

Tot oaspeţii au fost mai pragmatici şi au trecut din nou în avantaj, la reuşita lui Cosmin Ţîrle din minutul 37. Stejarul a început perfect şi repriza secundă, iar acelaşi Cosmin Ţîrle a făcut “dubla” şi din minutul 57, scorul a fost 1 – 3.

Voinţa a încercat să revină şi a avut câteva situaţii bune de a marca, în timp ce vizitatorii au avut şi ei două ocazii mari prin Marius Palce şi Cosmin Ţîrle, care au scăpat singuri spre poarta adversă, dar nu l-au putut învinge pe portarul advers.

Pe final, gazdele au redus din diferenţă prin Ionuţ Terec, care a transformat un penalty, dar Voinţa nu a mai avut puterea să egaleze.

Astfel, cu o etapă înaintea finalului de campionat, Sporting Zalău şi Voinţa Derşida sunt despărţite de 6 puncte şi titlul din Seria Vest este decis.

Voinţa Derşida – Stejarul Sîg            2 – 3 (1 – 2)

Au marcat: Alin Chişadam (‘24) şi Ionuţ Terec (‘79-pen.), respectiv Alin Ţîrle (‘8) şi Cosmin Ţîrle (‘37 şi 57)