MINIFOTBAL

Glezene Fine Marca continuă parcursul perfect din Liga Promoţie

Cristian Lontea şi compania au trecut cu brio şi peste duelul cu AS Ip şi a obţinut a noua victorie consecutivă din tot atâtea posibile. În urma acestui succes, liderul îşi păstrează avantajul de opt puncte faţă de următoarea clasată

Cea mai nouă competiţie din Campionatul de Minifotbal Onix Sălaj are o echipă care “face legea”. Gleznele Fine Marca este formaţia care are un parcurs perfect în primul sezon din Liga Promoţie şi a înregistrat victorii pe linie.

În runda cu numărul 9 a obţinut a noua victorie, după ce a trecut la pas de AS Ip. Deşi părea să fie un meci ceva mai echilibrat, până la urmă, liderul la zi al campionatului nu a întâmpinat nicio problemă  şi în final a trecut de echipa din Ip la patru goluri diferenţă.

Tot o victorie, dar în urma unui meci mult mai echilibrat a obţinut şi UFS Zalău, în duelul cu ACS Cavalerii. Andrei Milaş a deschis scorul repede pentru UFS Zalău, însă Adrian Negrean a restabilit egalitatea două minute mai târziu, pentru ca după alte trei minute, Andrei Morar să-şi aducă echipa pentru prima dată în avantaj.

Până la pauză, UFS a egalat. În partea secundă, Gabriel Dragomir şi compania au fost echipa mai exactă şi în cele din urmă a obţinut o victorie importantă cu ajutorul căreia a urcat un loc în clasament.

Tot un duel echilibrat a avut loc şi între Brădet SQD şi FC Nord. Alex Ştefan a reuşit o dublă pentru ocupanta locului secund în doar două minute, dar imediat, Denis Sezgin a redus din handicap, 2 – 1 fiind şi scorul primei reprize.

În partea secundă, Mihai Cristea a mărit avantajul echipei sale, însă finalul de meci avea să le aparţină celor de la FC Nord Zalău. Astfel, Denis Sezgin şi Călin Bărbânţă au marcat fiecare câte un gol, reuşind să aducă un punct echipei lor.

În fiecare ediţie a ziarului Sportul Sălăjean găsiţi detalii despre Liga Promoţie.

Rezultatele etapei a IX-a:

Brădet SQD – FC Nord 3 – 3 (2 – 1)

Au marcat: Alexandru Ştefan (‘5 şi 7) şi Mihai Cristea (‘33), respectiv Denis Sezgin (‘9 şi 36) şi Călin Bărbânţă (‘42)

Brădet SQD:Leonard Mureşan – Rareş Simoc, DeFrancesco Lorenzo, Mihai Cristea, Dragoş Ilieş, Mihai Moldovan, Tudor Pura, Alex Ştefan şi Rareş Blăjan. Delegat: Rareş Simoc

FC Nord: Titus Copceac – Vlad Copceac, Sebastian Negrean, Kaszta Adrian, Călin Bărbânţă şi Denis Sezgin. Delegat: Sebastian Negrean

ACS Cavalerii – UFS Zalău               3 – 4 (2 – 2)

Au marcat: Adrian Negrean (‘4) şi Andrei Morar (‘7 şi 34), respectiv Andrei Milaş (‘2 şi 31), Bogdan Lucaciu (‘14) şi Gabriel Dragomir (‘37)

ACS Cavalerii: Rareş Pop – Ştefan Bîrjac, Codruţ Boticaş, Alin Demian, Antonio Hădade, Adrian Iancău, Cristian Mihăilescu, Andrei Morar, Cătălin Morar, Adrian Negrean, Robert Goie şi Patric Goie. Delegat: Patric Goie

UFS Zalău: Flaviu Brisc – Gabriel Dragomir, Bogdan Lucaciu, Cristian Mureşan, Horaţiu Mureşan, Andrei Milaş, Kiss Krisztian şi Dragoş Neghină. Delegat: Gabriel Dragomir

AS Ip – Gleznele Fine                      2 – 6 (0 – 2)

Au marcat: Teodor Ardelean (‘27 şi 31), respectiv Cristian Lontea (‘2 şi 19), Paul Purcar (‘38 şi 50), Raul Zmole (‘40) şi Marius Lazoc (‘47)

AS Ip: Mircea Tămaş – Teodor Ardelean, Nicolae Duma, Emil Oltean, Sebastian Puie, Szabo Csaba şi Horvat Robert. Delegat: Emil Oltean

Gleznele Fine: Bogdan Şumălan – Raul Zmole, Ionuţ Lontea, Cristian Lontea, Marius Lazoc, Paul Purcar şi Kovacs Alin. Delegat: Marcel Megu