Tot săraci am rămas. Divizia A1 va avea doar 11 echipe și în sezonul următor!

Ocupanta locului 6 în campionatul trecut – Steaua Bucureşti – s-a retras din competiţie şi se va înscrie în liga secundă. Au existat unele discuții în ce privește preluarea locului din Divizia A1 de cei de la Tricolorul Ploiești, dar negocierile nu s-au mai concretizat

În sezonul 2018 – 2019, doar 10 echipe au terminat campionatul Diviziei A1.

Tricolorul Ploieşti s-a retras înainte de startul campionatului, iar pe parcursul returului a abandonat şi VCM Piatra Neamţ.

Nici în stagiunea următoare, în prima ligă nu vor fi 12 echipe, deoarece Steaua Bucureşti şi-a anunţat retragerea.

Deja a fost stabilit ţintarul campionatului, astfel că la start vor fi 11 echipe, urmând ca în fiecare etapă câte o echipă să stea.

Steaua Bucureşti este una dintre cele mai titrate echipe de volei, având în palmares 16 titluri de campioană.

În sezonul 2017 – 2018, echipa de volei din cadrul CSA Steaua a fost medalitaă cu bronz în Divizia A1, iar în stagiunea trecută s-a clasat pe locul 6.

Din câte se pare, problemele financiare au dus la această decizie din partea conducerii, care a decis ca echipa să se reorganizeze şi să se înscrie în Divizia A2.

Steaua Bucureşti a promovat ultima dată din liga secundă în vara anului 2016 şi a jucat trei sezoane la rând în primul eşalon.

În ultima perioadă, au existat discuţii pe seama unei spectaculoase reveniri a fostei campioane Tricolorul Ploieşti pe prima scenă a voleiului masculin.

Prahovenii urmau să preia locul celor de la Steaua în Divizia A1.

Până la urmă, înţelegerea nu s-a mai concretizat şi prima ligă va porni cu doar 11 echipe…