FOTO şi VIDEO. Dubla lui Sergiu Koroszi aduce victoria pentru Luceafărul în duelul cu Olimpia Rus

Mijlocaşul echipei antrenate de Emil Ionaş a reuşit să înscrie două goluri în trei minute fiind decisiv pentru Luceafărul în derby-ul cu Olimpia

Luceafărul Bălan îşi propune să revină în Liga a IV-a, dar şi să încheie campionatul fără eşec. Însă, Olimpia Rus a fost foarte aproape de a-i provoca echipei pregătite de Emil Ionaş prima înfrângere.

Într-un derby al etapei, gruparea condusă de Ioan Augustin Bodea a făcut o primă repriză foarte bună la Bălan şi chiar a deschis scorul înainte de pauză prin Adalabert Pintea, după ce Olimpia a mai ratat câteva şanse bune de a marca, însă portarul Cătălin Clepa a fost într-o zi mare şi a avut mai multe intervenţii salvatoare.

Totuşi, în partea secundă, jocul s-a schimbat, iar în numai trei minute, Sergiu Korozsi a reuşit dubla. Mai întâi, după o bâlbâială în careul echipei din Rus, fostul jucător de la Dumbrava Ciocmani a marcat după o lovitură de cap, pentru ca trei minute mai târziu să înscrie după un şut de la aproximativ 18 m.

Olimpia Rus a avut şansa egalării, însă Livius Bora a ratat o lovitură de 11 m, Cătălin Clepa având încă o intervenţie salvatoare.

S-a terminat 2 – 1 pentru Luceafărul, echipă din Bălan obţinând a 19-a victorie stagională şi mai importantă, a rămas neînvinsă, cu 5 etape înainte de final.

Luceafărul Bălan – Olimpia Rus   2 – 1 (0 – 1)

Au marcat: Sergiu Korozsi (‘52 şi 55), respectiv Adalbert Pintea (‘44)

Luceafărul: Cătălin Clepa – Dorin Fechete, Daniel Chira, Vlăduţ Sav, Răzvan Forna, Daniel Miron (cpt.), Sergiu Koroszi, Csatlos Roland, Ciprian Stoica, Iuliu Lăcătuş şi Claudiu Purcel. Rezerve: Rareş Pop – Andrei Petruş, Paul Rezmiveş, Alex Miclea, Cristian Cristea, Adrian Pop şi Dorin Teglaş. Antrenor: Emil Ionaş

Olimpia: Ciprian Cobliş – Adalbert Pintea, Dan Bora, Adrian Marc, Horaţiu Tăut, Liviu Teglaş, Rareş Bora, Livius Bora (cpt.), Raul Pop, Ioan Rus şi Dănuţ Gheţe. Rezerve: Narcis Mîrza, Beniamin Ciobanu, Marius Pintea şi Daniel Varga. Delegat: Ioan Augustin Bodea

Au arbitrat: la centru Cristian Mihăilescu (Zalău), asistenţi: Rareş Balotă (Bocşa) şi Răzvan Lazăr (Tihău)

Observator AJF: Dinu Moldovan (Jibou)

Jucătorul meciului: CĂTĂLIN CLEPA