HC Zalău și-a luat la revedere de la fani, printr-o victorie în faţa rivalei din Baia Mare

Duminică după-amiază, formaţia pregătită de Gheorghe Tadici a câştigat la scor în faţa celor de la Minaur Baia Mare şi s-a despărţit de publicul zălăuan printr-un succes

În acest sfârşit de săptămână, Liga Florilor a programat etapa a XXV-a, adică penultima din acest campionat.

HC Zalău a primit vizita vecinelor de la Minaur Baia Mare. Altfel spus, ultima reprezentaţie a elevelor lui Gheorghe Tadici pe teren propriu în acest sezon.

Startul partidei a aparţinut oaspetelor, care au avut avantaj pe tabela de marcaj, scor 1 – 0, 2  -1, 5 – 4, 7 – 6 sau chiar 9 – 7, în minutul 16.

Două goluri realizate de Dana Abed-Kader au făcut ca tabela să indice 9 – 9 în minutul 19.

Minaur a revenit  în avantaj, scor 11 – 10 sau 12 – 11 (min. 24), după care a urmat o serie extraordinară a Zalăului, care a intrat la vestiare cu 4 goluri în plus!

În repriza secundă, maramureşencele au încercat să revină în joc, dar amfitrioanele şi-au ţinut adversara la respect, având aproape tot timpul o diferenţă de 5, 6 goluri.

Până la urmă s-a terminat 33 – 28 şi HC Zalău rămâne pe locul 7, înaintea ultimei etape, în care Valentina Panici şi compania vor evolua la Braşov.