CUPA ROMANIEI

Dia Guard Divino a surclasat Autovip Garden, în semifinalele Cupei României

Într-un joc din semifinalele Cupei României, gruparea condusă de Florin Marian Raţ şi-a luat revanşa în faţa celor de la Autovip, după ce acum trei săptămâni, Dia Guard a pierdut în campionat în faţa şimleuanilor şi şansele la titlu s-au diminuat. De data aceasta, Mihai Bode şi compania au trecut de Autovip la o diferenţă de patru goluri şi s-au calificat în finala Cupei

Cele mai bune echipe din Campionatul de Minifotbal Onix şi-au dat întâlnire şi în semifinalele Cupei României, după ce acum trei săptămâni, Autovip şi Dia Guard s-au duelat şi în Superligă. Atunci, formaţia şimleuană s-a impus la limită şi a făcut un pas mare spre titlu, dar acum, Dia Guard şi-a luat revanşa cu vârf şi îndesat şi s-a impus la o diferenţă de patru goluri. Chiar dacă echipa condusă de Florin Marian Raţ a fost lipsită de aportul a doi jucători importanţi, este vorba de Ciprian Pavel şi Toth Karoly,

Dia Guard a început în forţă, mai ales că a venit la acest joc de la o altă competiţie! Campioana en-titre a avut ocazii multe încă din debut şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 6. A  fost un gol cum rar se mai vede pe un teren de minifotbal, iar la finalizare a fost Radu Blaga, care l-a învins pe portarul Emil Lucaciu cu o lovitură de cap de la mare distanţă! Patru minute mai târziu, Maior Istvan a făcut 2 – 0, iar Dia Guard Divino a continuat să facă spectacol în prima repriză, astfel că a mai marcat de două ori, prin Adrian Micaş şi Mihai Bode.

S-a intrat cu 4 – 0 la pauză, iar în aceste condiţii soarta calificării era decisă. La acest scor, echipa lui Florin Marian Raţ nu a mai forţat,  iar în aceste condiţii, Autovip a apucat să mai reducă din diferenţă. Mihai Moş a marcat pentru 4 – 1, iar 10 minute mai târziu a înscris şi Flaviu Bărnuţiu pentru 4 – 2. În ultimele 10 minute, Dia Guard Divino a turat din nou motoarele şi s-a văzut  acest lucru şi pe tabela de marcaj, deoarece a mai marcat de două ori prin Adrian Micaş şi Mihai Bode şi s-a impus cu un categoric 6 – 2. Astfel, şi în acest an, Dia Guard va juca finala Cupei României, reuşind să îşi mai aline supărările după ce campionatul este ca şi pierdut. Însă, Flore Pop şi compania mai au mici speranţe şi la titlu, mai ales că până la final mai sunt de jucat cinci etape, iar între primele două clasate este acum o diferenţă de şase puncte. Dia Guard Divino şi Autovip Garden se vor reîntâlni peste o lună de zile, în ultima etapă, care este programată în 31 mai.

Dia Guard Divino – AutovipGarden 6 – 2 (4 – 0)

Au marcat: Radu Blaga (‘6), Maior Istvan (‘10), Adrian Micaş (‘18 şi 42) şi Mihai Bode (‘23 şi 46), respectiv Mihai Moş (‘29) şi Flaviu Bărnuţiu (‘39)

Dia Guard: Claudiu Băican – Andrei Bene, Ionuţ Blaga, Radu Blaga, Mihai Bode, Bogdan Ciaca, Sebastian Duma, Maior Istvan şi Adrian Micaş. Delegat: Flore Pop. Conducător: Florin Marian Raţ

Autovip: Emil Lucaciu – Florin Vaşvari, Cătălin Anghel, Flaviu Bărnuţiu, Alin Chende, Lazăr Zoltan, Mihai Moş, Cristian Ţurcaş, Alex Turcu şi Tudor Ulmeanu. Conducători: Biro Istvan şi Ioan Chiş

Au arbitrat: Nicolae Chiş-Ciure şi Flavius Seiche

Jucătorul meciului: Radu Blaga

Claudiu Băican – jucător Dia Guard Divino: “Victoria noastră a fost meritată”

“Ne bucurăm că am câştigat în faţa unei echipe incomode şi am ajuns în finală. A fost un joc cu multe ocazii, dar victoria noastră a fost meritată, având în vedere scorul care s-a înregistrat şi jocul pe care l-am practicat noi. Şi arbitrajul a fost foarte bun. Sperăm să câştigăm Cupa, fiindcă din păcate, campionatul este cam pierdut”.

Cristian Ţurcaş – jucător Autovip: “Pentru noi este mai important campionatul”

“Am primit goluri foarte uşor, pe greşeli personale, iar noi am avut un gol perfect valabil, dar a fost anulat de arbitru. Nu putem spune că Dia Guard Divino ne-a surprins, însă a început mai bine. Pentru noi este mai important campionatul şi ne concentrăm să câştigăm toate meciurile până la final”.