Romario Rus a marcat, dar ACS FC Recea a pierdut primul loc după un thriller cu 8 goluri

Fotbalistul sălăjean şi-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor în jocul cu AFC Hărman. Însă, deşi maramureşenii au condus cu 4 – 0 la pauză, meciul s-a încheiat la egalitate, iar elevii lui Romică Buia au pierdut primul loc în Seria a V-a din Liga a III-a

În etapa dinaintea Sărbătorilor Pascale, în Seria a V-a din Liga a III-a a avut loc un adevărat thriller, în care au fost implicaţi şi doi sălăjeni, Adrian Micaş şi Romario Rus, în disputa dintre ACS FC Recea şi AFC Hărman, meci contând pentru etapa a XXV-a.

După eşecul suferit pe teren propriu împotriva celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, maramureşenii nu îşi mai permiteau un pas greşit, pentru a nu pierde primul loc în favoarea echipei harghitene.

În acest sens, ACS FC Recea a început foarte bine partida cu echipa braşoveană şi încă din minutul 10, Sergiu Ciocan a deschis scorul. Câteva minute mai târziu, sălăjeanul Romario Rus a dublat avantajul echipei gazdă, pentru ca Ciocan să realizaze dubla în minutul 37. Trei minute mai târziu, Dacian Dunca marca pentru 4 – 0, scor cu care cele două echipe intrau la cabine.

Nimeni nu se aştepta la ceea ce avea să urmeze. Cu un avantaj liniştitor, maramureşenii au abordat plini de încredere repriza a doua, doar că ceva nu mai funcţiona în jocul gazdelor şi coşmarul celor de la Recea avea să-i poarte numele lui Marian Constantinescu.

Fostul jucător de la Poli Timişoara, Gloria Bistriţa sau Concordia Chiajna a redus din handicap în minutul 52, pentru ca în minutele 72 şi 78 să-şi mai treacă în cont alte două reuşite ce l-au ajutat să-şi completeze hattrick-ul. La 4 – 3, meciul a devenit unul încins, iar cel mai urât vis al echipei din Recea părea că devine realitate, deoarece cu 5 minute înainte de final, Emanuel Popa a restabilit egalitatea pe tabelă, completând astfel o revenire miraculoasă!!!

În zadar au încercat băieţii lui Romică Buia să înscrie golul victoriei, deoarece meciul s-a încheiat la egalitate şi având în vedere că AFC Csikszereda Miercurea Ciuc s-a impus la scor în deplasarea de la Gaz Metan Mediaş II, gruparea din judeţul Harghita a preluat “şefia” în Seria a V-a din Liga a III-a, având cu două puncte mai mult decât ACS Fotbal Comuna Recea, cu cinci etape înainte de finalul campionatului.

În ultimele cinci etape, ACS FC Recea va evolua în deplasare la Unirea Tăşnad, acasă cu Olimpic Cetate Râşnov, în deplasare la Avântul Reghin, acasă cu Sănătatea Cluj şi va încheia campionatul în deplasare la Sticla Arieşul Turda.

De cealaltă parte, AFC Csikszereda Miercurea Ciuc va primi vizita celor de la Gloria Bistriţa, va evolua în deplasare la AFC Hărman, acasă cu Minaur Baia Mare, în deplasare la Unirea Tăşnad şi încheie campionatul pe teren propriu cu Unirea Dej.

ACS FC Recea – AFC Hărman     4 – 4 (4 – 0)

Au marcat: Sergiu Ciocan (10, 37), Romario Rus (22), Dacian Dunca (40), respectiv Marian Constantinescu (52, 72, 78), Emanuel Popa (85)