FOTO. HC Zalău a remizat cu Gloria Buzău, după un final tensionat

Sălăjencele au reuşit doar un rezultat de egalitate în meciul contra buzoiencelor, deşi fetele lui Tadici s-au aflat în permanenţă în avantaj pe tabelă. Finalul a fost unul tensionat, Teodora Popescu fiind eliminată, iar deciziile arbitrilor au fost contestate vehement

HC Zalău a cucerit în weekend medaliile de bronz în Cupa României. Însă, sălăjencele nu au avut prea mult timp de odihnă sau de sărbătoare, deoarece joi, au avut meci în campionat. Astfel, la Zalău a venit Gloria Buzău, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a din Liga Florilor.

Gruparea de la poalele Meseşului a avut parte de un bun. Deşi buzoiencele au deschis scorul, Roxana Szolosi a marcat trei goluri, iar Cristiana Nica a reuşit şi ea un gol şi astfel, HC Zalău s-a desprins la trei lungimi pe tabelă.

Deşi oaspeţii de la Buzău s-au apropiat la o lungime, scor 5 – 4, sălăjencele au recuperat imediat avantajul de trei goluri, iar în minutul 18 scorul era 8 – 5 pentru gazde, după alte două reuşite ale Roxanei Szolosi. De altfel, până la pauză, HC Zalău şi-a mărit avantajul de pe tabelă, iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 13 – 9.

Părea că totul merge ca pe roate, însă, în partea secundă, jocul Zalăului nu a mai funcţionat la fel de bine şi Gloria Buzău a început să recupereze din handicap şi în minutul 49, scorul era 20 – 19 pentru HC Zalău.

Ultimele 10 minute au fost foarte tensionate, iar deciziile arbitrilor au fost discutabile. Astfel, Teodora Popescu a fost eliminată, după un clinci cu o adersară, la care toată lumea a acuzat-o pe buzoiancă de simulare.

Într-un cor de fluierături, jocul a continuat, iar Gloria Buzău a reuşit să egaleze în minutul 56, 23 – 23. Cele două echipe au mers cap la cap până spre final, iar în ultimul minut, HC Zalău avea 26 – 25 şi atacul. Însă, cu 20 de secunde rămase până la final, Alexandra Severin a ratat aruncarea, iar Gloria Buzău a marcat prin Cristiana Ciuplea şi meciul s-a terminat la egalitate.

HC Zalău – Gloria Buzău 26 – 26 (13 – 9)

HC Zalău: Adina Sabău, Raluca Kelemen, Paula Teodorescu – Roxana Szolosi (10 goluri), Cristiana Nica (5), Valentina Panici (4), Dana Abed Kader (3), Alexandra Severin (1), Bianca Berbece (1), Raluca Irimia (1), Teodora Popescu (1), Tatyana Pricop, Diana Nichitean, Daniela Corban, Andreea Mihart şi Sabrina Lazea. Antrenor: Gheorghe Tadici

Gloria: Ana Maria Mîrcă, Alina Iordache, Mădălina Puşcaş – Ana Maria Simion (6 goluri), Diana Ilina (5), Carmen Stoleru (4), Marija Gedroit (4), Mădălina Predoi (2), Cristiana Ciuple (2), Alexandra Banciu (2), Alexandra Iovănescu (1), Diana Predoiu, Cristina Man, Roxana Tabarcea, Iulia Havronina şi Andreea Mărginean. Antrenor: Romeo Ilie