Volei Municipal Zalău a urcat pe locul 2 în Divizia A1. REZULTATELE şi CLASAMENTUL

După două victorii de 3 puncte cu Dinamo şi Steaua, gruparea zălăuană rămâne în cursa pentru titlu, iar după prima etapă din retur a urcat pe poziţia secundă. Acest lucru a fost posibil după ce SCMU Craiova a fost învinsă în deplasarea de la Dinamo

Volei Municipal Zalău a avut o săptămână perfectă, iar miercurea trecută a câştigat cu 3 – 1 la Dinamo, după care sâmbătă s-a impus şi mai clar cu 3 – 0 pe terenul Stelei. După aceste două victorii, gruparea de sub Meseş continuă lupta pentru titlu şi se află la 3 puncte în spatele liderului Arcada Galaţi, care în runda de la finele săptămânii trecute a reuşit tot o victorie cu 3 – 0, în deplasarea de la CSM Bucureşti.

Din prima etapă a returului play-off-ului, formaţia antrenată de Andrzej Kowal a urcat pe locul 2, iar acest lucru a fost posibil după ce SCMU Craiova a pierdut surprinzător pe terenul lui Dinamo. Acum, Volei Municipal Zalău are două puncte avans faţă de olteni tocmai înaintea duelului direct care va avea loc duminică, la Craiova.

Patru etape au mai rămas de jucat din acest play-off, iar lupta la titlu este departe de a fi decisă. Până la final de campionat, gruparea de sub Meseş va mai juca la SCMU Craiova (21 aprilie), pe teren propriu cu Arcada Galaţi (25 aprilie), în deplasare la CSM Bucureşti (1 mai), iar în ultima rundă programată în 4 mai va primi vizita celor de la Dinamo.