Feminin

Independenţa Baia Mare a reuşit surpriza etapei în Liga 1 Feminin. REZULTATELE etapei a XIV-a

Gruparea maramureşeană a “smuls” un punct preţios în deplasare la Fortuna Becicherecu Mic, formaţie care a avut victorii pe linie în acest an, inclusiv în faţa multiplei campioane a României, “U” Olimpia Cluj

La finele săptămânii trecute s-au desfăşurat meciurile din etapa a XIV-a din Liga 1 Feminin. Deşi părea o etapă în care favoritele aveau “meciuri uşoare”, Independenţa Baia Mare a ţinut să contrazică toţi specialişti şi statisticile.

Astfel, echipa maramureşeană a furnizat surpriza etapei şi a “smuls” un punct preţios pe terenul celor de la Fortuna Becicherecu Mic. Bănăţencele au obţinut patru victorii din tot atâtea posibile în 2019, inclusiv pe terenul celor de la “U” Olimpia Cluj. În aceste condiţii, Fortuna era favorită clară înaintea duelului cu echipa clasată pe locul 7.

Însă, încă din minutul 3, Independeţa a deschis scorul şi în prima repriză a controlat partida şi se putea desprinde pe tabelă, dar prima repriză s-a încheiat cu avantajul maramureşencelor. În partea secundă, gazdele au egalat prin Alexandra Lunca, dar Ioana Borodi a adus din nou Independenţa în avantaj.

Gazdele au salvat un punct, graţie reuşitei Cristinei Sucilă, în ultimele minute.

În celelalte jocuri ale etapei, au fost înregistrate diferenţe mari de scor. Astfel, Vasas Femina Odorhei a surclasat AFC Fair Play Bucureşti cu 9 – 1, în timp ce Universitatea Galaţi a trecut la pas de Universitatea Alexandria.

Un meci interesant a avut loc la Târgovişte, acolo unde Mihaela Merlan a revenit pentru prima dată ca adversar după transferul la Heniu Prundu Bârgăului. Deşi nu s-a aflat pe lista marcatoarelor, echipa “fostului idol” de sub Turnul Chindiei s-a impus la patru goluri diferenţă. După acest joc, Heniu rămâne pe 5, în timp ce CSS Târgovişte, fără Mihaela Merlan în acest sezon, nu reuşeşte să găsească prima victorie…

Sursa foto: Alin Botioc