Progres, dar pentru AS Chieşd

Progresul Bălan – AS Chieşd 1 – 4 (0 – 2)

Au marcat: Marius Argyelan (‘70 – aut), respectiv Marius Argyelan (‘22, 33 şi 66) şi Adrian Bojan (‘55)

Progresul: Ionuţ Păşcuţă – Augustin Rodina (cpt), Iuliu Rus, Marius Cheţa, Cosmin Făzăcaş, Nicolae Chira, Dorin Pop, Ionuţ Fechete, Iuliu Lăcătuş, Florin Săstraş şi Dan Chiurbe. Rezerve: Doru Å¢iclea – Marius Mânzat, Vasile Domşa, Cristian Şomai, Denis Rus, Cristian Unguruşan şi Velu Ciaca. Antrenor: Ioan Lupoian

AS Chieşd: Dorel Covaci – Florin Varga, Daniel Puşcaş, Mircea Seran (cpt.), Mihai Gui, Ovidiu Cătană, Adrian Bojan, Cătălin Marian, Dragomir Lingurar, Dorel Seran şi Marius Argyelan . Rezerve: Claudiu Bărnuţiu, Ciprian Bărnuţiu, Ionuţ Chiş, Ionuţ Puşcaşiu şi Lucian Rostaş. Antrenor: Emil Solovăstru

Cartonaşe galbene: Domşa (‘58), Cheţa (‘62), repectiv Marian (‘67), Lingurar (‘81)

Jucătorul meciului: MARIUS ARGYELAN (AS Chieşd)

Au arbitrat: la centru: Bogdan Rada; asistenţi: Medan Cozac şi Pusok Ruben (toţi din Zalău). Observator AJF: Mihai Lucaciu (Cluj-Napoca)

În playout, AS Chieşd a arătat o altă faţă, una mult schimbată în bine. Acest lucru se vede şi în clasament, acolo unde Ovidiu Cătană şi colegii săi ocupă locul III. Progresul este în cădere liberă după ce Radu Pop şi-a retras sprijinul financiar, iar jucătorii parcă nu mai au nicio tragere de inimă. După un început mai echilibrat, echipa din comuna Chieşd s-a instalat încet încet la cârma partidei, astfel că în minutul 22, Marius Argyelan a deschis scorul. Gazdele erau incapabile de a reacţiona, fapt care a dat aripi vizitatorilor, aceştia apropiindu-se de buturile apărate de Ionuţ Păşcuţă din ce în ce mai periculos, iar în minutul 33, acelaşi Argyelan şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. Elevii lui Emil Solovăstru nu mai aveau cum să piardă partida, deoarece adversarii lor erau total demoralizaţi. La zece minute de la începutul părţii secunde, Adrian Bojan a ajuns şi el în postură de finalizator, iar tabela indica un îngrijorător 0 – 3 pentru formaţia din comuna Bălan. Ba, mai mult, în minutul 66 scorul a devenit 0 – 4, Marius Argyelan încununându-şi evoluţia cu un hattrick. Cu 20 de minute înainte de final, tot el l-a învins şi pe propriul portar, astfel că Progresul nu a înscris, de fapt, niciodată. Pentru AS Chieşd a fost ultimul meci din acest sezon, deoarece în ultima etapă ar fi trebuit să joace cu Real Crişeni. Având în vedere că şi Silvania Cehu Silvaniei va sta, deoarece adversara din ultima rundă era Gloria Meseşeni, echipa de fotbal a comunei Chieşd a obţinut o performanţă notabilă, şi anume locul III în playout. Sigur, dacă Someşul Someş Odorhei se va împiedica în ultima etapă pe teren propriu, Mircea Seran şi compania pot urca chiar pe locul II. Felicitări tuturor celor care s-au implicat şi au pus suflet, în frunte cu primarul Ioan Cătană.