FOTO. Unirea Hereclean, revenire de marcă la Gîrceiu

Gruparea condusă de Florin Mândruţiu a revenit de la 0 – 2 şi s-a impus în prelungiri cu 3 – 2

Chiar dacă este ultima clasată, Olimpic Gîrceiu este capabilă să facă meciuri bune şi în faţa unor echipe mult mai bine cotate.

A arătat acest lucru în  partida cu Unirea Hereclean, în care gruparea condusă de Dan Mureşan a jucat cu ambiţie şi a deschis scorul încă din minutul 10, prin Dan Kurti.

Scorul primei reprize a fost 1 – 0, dar Olimpic a început perfect repriza secundă şi s-a desprins la 2 – 0 în urma reuşitei a lui Alexandru Bojan din minutul 51.

Gazdele au părut că stăpânesc situaţia şi se îndreaptă spre o victorie, dar Unirea Hereclean a revenit miraculos în ultimele 10 minute. Mai întâi, în minutul 80, Alin Mureşan a redus din diferenţă, iar după 3 minute, Paul Abrudan a reuşit egalarea.

Finalul a fost disputat, iar vizitatorii au dat lovitura în prelungiri şi au câştigat cu 3 – 2 după ce Paul Abrudan a reuşit “dubla” în minutul 90+3.

Mai multe detalii, în ziarul Sportul Sălăjean din 10 aprilie.

Olimpic Gîrceiu – Unirea Hereclean 2 – 3 (1 – 0)

Au marcat: Kurti Dan (‘10) şi Alex Bojan (‘51), respectiv Alin Mureşan (‘80) şi Paul Abrudan (‘83 şi 90+3)

Olimpic: Ionuţ Pojar – Alexandru Pop, Viorel Mezei, Lorand Opriş, Alexandru Bojan, Mihai Varga, Sergiu Ardelean, Kurti Dan (cpt.), Răzvan Creţ, Aurel Bălan şi Ioan Stevar. Rezerve: Dan Mureşan, Remus Mureşan, Adrian Coroian, Petre Marian şi Ciprian Ostoroş. Delegat: Dan Mureşan

Unirea: Florin Sabou (cpt.) – Alin Mureşan, Ovidiu Şamşodan, Răzvan Savin, Paul Abrudan, Paul Sabou, Paul Ghiurco, Ioan Hegheduş, Mădălin Sabou, Sergiu Ortelecan şi Lucian Solomonean. Rezerve: Florin Mândruţiu şi Bogdan Vanca. Delegat: Lucian Solomonean

Au arbitrat: la centru: Raul Horvat (Zalău), asistenţi: Marian Cosma (Chichişa) şi Lavinia Cucuian (Păuşa)

Observator AJF: Zoltan Ardelean (Zalău)

Jucătorul meciului: PAUL ABRUDAN