FOTO. HC Zalău, victorie facilă cu CSM Slatina

Gruparea pregătită de Gheorghe Tadici s-a impus la nouă goluri diferenţă în faţa echipei antrenate de Victorina Bora şi aşteaptă cu încredere finalul sezonului. În urma acestui succes, sălăjencele se află pe locul 6 în clasamentul Ligii Florilor

Duminică de la ora 12.00, Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici” a găzduit partida dintre HC Zalău şi CSM Slatina, meci contând pentru etapa a XXI-a din Liga Florilor. Ambele echipe aveau nevoie de cele trei puncte puse în joc pentru a scăpa de emoţiile locurilor “fierbinţi” ale clasamentului.

Însă, încă din start echipa lui Gheorghe Tadici a pus stăpânire pe joc şi după şapte minute de joc avea 3 – 0 pe tabelă. Mai mult, acest avantaj a crescut în minutul 14, scor 7 – 3, când Cristiana Nica a învins-o pe Nagy Elena cu un lob de efect ce a stârnit aplauze din partea spectatorilor.

În prima repriză, jocul Zalăului a funcţionat foarte bine şi până la pauză HC Zalău şi-a creat un avantaj de şapte goluri, scor 17 – 10.

După revenirea de la cabine, Gheorghe Tadici a început jocul cu jucătoarele tinere- Deşi acestea au început bine şi au păstrat avantajul de şapte goluri, scor 20 – 13, 22 – 15 sau 26 – 19, jucătoarele de la Slatina au marcat de patru ori consecutiv şi avantajul Zalăului era de doar patru goluri, scor 28 – 24.

Astfel, la gazde şi-au făcut apariţia jucătoarele cu experienţă şi finalul de joc a fost unul fără emoţii pentru HC Zalău care în final s-a impus cu 34 – 25.

În acest joc, cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Alexandra Severin cu 7 goluri. În urma acestui succes, HC Zalău se află pe locul 6 în clasamentul Ligii Florilor.

HC Zalău – CSM Slatina 34 – 25 (17 – 10)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Adina Sabău, Paula Teodorescu – Alexandra Severin (7 goluri), Dana Abed Kader (6), Valentina Panici (5), Teodora Popescu (4), Diana Nichitean (2), Andreea Mihart (2), Roxana Szolosi (2), Tatyana Prycop (2), Sabrina Lazea (2), Daniela Corban (1), Cristiana Nica (1), Bianca Berbece şi Raluca Irimia. Antrenor: Gheorghe Tadici

CSM Slatina: Nagy Elena, Lăcrămioara Stan – Clara Vădineanu (5 goluri), Geanina Draghici (4), Diana Constantinescu (4), Adina Cârligeanu (3), Iulia Andrei (3), Raluca Dăscălete (2), Elena Fulgoi (2), Ana Maria Chirigiu (2), Oana Chitacu, Hermina Stoicănescu, Nicoleta Rusu şi Lorena Ostase. Antrenor: Victorina Bora