Inter Pericei a învins fruntaşa Venus Borla

Deşi a întâlnit o echipă de pe podium, gruparea condusă de Balla Istvan a jucat cu determinare şi până la urmă a câştigat printr-un gol reuşit de Bakai Krisztian în minutul 76. A fost a doua victorie la rând pe teren propriu pentru echipa din Pericei, care cu ajutorul celor 3 puncte a urcat două locuri în clasament

Având în vedere că şi-a întărit lotul, Venus Borla speră să prindă un loc pe podium la finalul sezonului.

Două victorii la rând a avut echipa lui Mate Tibor, care a sperat să câştige şi în deplasarea de la Pericei, mai ales că a întâlnit o formaţie din a doua jumătate a clasamentului.

Însă, Inter Pericei a rămas o forţă pe teren propriu şi a deomonstrat acest lucru în acest sezon.

Chiar dacă a avut în faţă o echipă mai bine cotată, Inter Pericei a jucat cu ambiţie şi au fost multe momente când şi-a dominat adversarul.

Ocazii de gol au avut ambele echipe, dar cele mai importante s-au petrecut la poarta lui Paly Kiss Zoltan.

Până la urmă, prima repriză s-a terminat cu un scor “alb”, dar jocul a continut să fie disputat şi în partea secundă.

Pe lângă gol au trecut ambele echipe, dar până la urmă, istoria acestui joc s-a scris în ultimul sfert de oră, când gazdele au marcat un gol foarte important, care le-a adus cele 3 puncte.

A fost o acţiune a lui Feher Zsolt, care a luat mingea de la mijlocul terenul, a driblat mai mulţi adversari şi a dat o centrare foarte bună.

Mingea a ajuns la Bakai Krisztian, cel care a făcut o preluare bună, a şutat plasat de la marginea careului şi l-a învins pe portarul advers.

Venus Borla a alergat după egalare, dar nu a putut trece de defensiva adversă care s-a grupat foarte bine.

S-a terminat 1 – 0, iar Inter Pericei a reuşit un salt de două locuri în clasament şi a ajuns pe poziţia a noua, în timp ce Venus Borla a rămas pe podium, însă Venus Giurtelec s-a apropiat la un singur punct de locul 3.

Echipa lui Mate Tibor are şi un meci în plus jucat faţă de echipa din Giurtelec.

Mai multe pe acest subiect în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 3 aprilie.

Inter Pericei – Venus Borla 1 – 0 (0 – 0)

A  marcat: Bakai Krisztian (‘76)

Inter: Bakai Istvan – Ioan Roşan, Jozsa Csongor, Zsolt Darabont, Dorin Brumar, Adrian Casap, Debre Tibor (cpt.), Jozsa Oliver, Feher Zsolt, Balla Szabolcs şi Bakai Krisztian. Rezerve: Denes Jozsef, Gyorgy Ervin şi Debre Istvan.  Delegat: Balla Istvan

Venus: Palyi Zoltan – Pusok Ruben, Jozsa Szabolcs, Antal Andrei, Antal Attila (cpt.), Kovacs Mark, Kallai