FOTO şi VIDEO. CS Barcău Nuşfalău se desprinde pe final cu Odorhei

Gruparea pregătită de Ciprian Grecu, Adrian Damian şi Rudolf Stanciu a avut un meci greu cu Someşul Someş Odorhei, însă în cele din urmă a reuşit să se desprindă în repriza secundă, graţie unui hattrick de efect reuşit de tânărul Adelin Neaga

CS Barcău Nuşfalău a reuşit câteva transferuri importante în pauza de iarnă, iar la echipă a revenit Codruţ Ardelean, dar au ajuns şi mai mulţi juniori interesanţi, doi dintre aceştia chiar de la republicanii de la Atletic Zalău, este vorba despre Florin Pop şi Olimpiu Ardelean.

Sigur, aceştia au fost aduşi în special pentru echipa de juniori, însă având în vedere că CS Barcău Nuşfalău defilează în campionat, cei doi mai evoluează şi la echipa mare.

Aşa s-a întâmplat şi la finalul săptămânii trecute, când gruparea pregătită de Ciprian Grecu, Adrian Damian şi Rudolf Stanciu a primit vizita celor de la Someşul Someş Odorhei, o altă formaţie care a reuşit transferuri importante în iarnă.

La echipa din Someş Odorhei au ajuns Ionuţ Mureşan – campion judeţean cu Unirea Mirşid, dar şi Adrian Pop, cel are a câştigat campionatul Ligii a IV-a cu Luceafărul Bălan. Astfel, meciul se anunţa a fi unul extrem de interesant, iar în tribunele Stadionului “Nicolae Mandel” s-au aflat peste 150 de spectatori.

Meciul a început bine pentru gazde, iar după doar 8 minute, Nicolae Rad a deschis scorul, după ce a transformat o lovitură de la 11 m. Acest avantaj avea să dureze doar nouă minute. Astfel, Ionuţ Mureşan a marcat primul gol pentru noua echipă şi a restabilit egalitatea pe tabelă.

Totuşi, cu puţin timp înainte de pauză, Nicolae Rad l-a servit excelent în faţa porţii pe Codruţ Ardelean care a avut de îndeplinit o simplă formalitate, iar prima repriză s-a încheiat cu CS Barcău Nuşfalău în avantaj.

După revenirea de la cabine, Adelin Neaga a marcat şi el şi a refăcut avantajul de două goluri al echipei sale.
Chiar şi aşa, Someşul Someş Odorhei nu a lăsat garda jos şi “decarul” Ionuţ Mureşan a reuşit dubla şi a reaprins speranţele în tabăra oaspeţilor.

Însă, avea să fie doar un foc de paie, deoarece în doar două minute, Adelin Neaga avea să mai marcheze de încă două ori, completându-şi hattrick-ul.

De fapt, 5 – 2 avea să fie şi scorul final al partidei. Pentru CS Barcău Nuşfalău urmează la finalul săptămânii o deplasare lungă şi dificilă la Ileanda, în timp ce Someşul Someş Odorhei primeşte vizita celor de la AS Chieşd.

CS Barcău Nuşfalău – Someşul Someş Odorhei 5 – 2 (2 – 1)

Au marcat: Nicolae Rad (‘8-pen.), Codruţ Ardelean (‘40) şi Adelin Neaga (‘68, 80 şi 82), respectiv Ionuţ Mureşan (‘17 şi 74)

CS Barcău: Gabriel Puşcaş (‘84 Paul Cosma) – Ionuţ Lontea (‘80 Darius Sălăgean), Olimpiu Ardelean, Boldizsar Attila, Florin Pop, Nagy Levente, Cosmin Mitroi (‘76 Sergiu Bercea), Adelin Neaga, Nicolae Rad (cpt.), Kallai Viorel (‘50 Raul Vetişan) şi Codruţ Ardelean. Rezerve: Dănuţ Lupou şi Cristian Onica. Antrenori: Ciprian Grecu şi Adrian Damian. Delegat: Rudolf Stanciu

Someşul: Marcel Petcu – Octavian Ureche, Raul Porumb (‘86 Marius Şimonca), Cristian Mureşan, Vlad Cioban, Flaviu Conţ, Bogdan Rus -cpt. (‘65 George Porumb), Ioan Unguraş, Adrian Pop, Samuel Botiş (‘84 Emanuel Pop) şi Ionuţ Mureşan (‘80 Marius Moş). Rezerve: Emil Deac – Alexandru Mureşan. Antrenor: Adrian Deac. Delegat: Marius Pop

Au arbitrat: la centru: Răzvan Lădar (Şimleu Silvaniei), asistenţi: Alin Pop (Meseşenii de Jos) şi Marius Giamănu (Zalău)

Observator AJF: Emil Cozac (Zalău)

Jucătorul meciului: ADELIN NEAGA

Codruţ Ardelean, jucător CS Barcău Nuşfalău: “A fost un meci greu şi abia în ultimul sfert de oră ne-am dat drumul la joc. Totuşi, este bine că am reuşit să câştigăm. Sunt bucuros că m-am întors acasă, deoarece cei din conducere m-au aşteptat cu braţele deschise. Sper să nu-i dezamăgesc şi să fac o surpriză frumoasă în continuare”.