LIGA I

Euro Glia revine spectaculos

Gruparea condusă de Ioan Agrijan şi Florin Mândruţiu avea un moral excelent înaintea acestei runde, după succesul obţinut în faţa celor de la Sportul Sălăjean, în runda precedentă. Însă, pentru Echinox a urmat un nou test dificil, de această dată în faţa liderului Macrogroup. Dobrai Tibor şi colegii săi nu au mai repetat evoluţia bună din partida cu Sportul Sălăjean, iar la pauză se vedeau conduşi cu 4 – 0. Robert Niculăuţ a redus din handicap, după care Echinox a solicitat un cartonaş la intrarea lui Marius Iusco. Dacă au trecut cu vederea acest aspect, arbitrii nu au fost la fel de îngăduitori cu Niculăuţ, pe care l-a avertizat pentru proteste. În minutul 39, Niculăuţ a văzut al doilea cartonaş galben, deoarece a executat o lovitură liberă înainte de fluierul arbitrului. Iritaţi de maniera de arbitraj a brigăzii formate din Nicolae Chiş-Ciure şi Fabian Rus, Florin Mândruţiu şi compania au părăsit terenul, partida încheindu-se cu 6 – 1.

Euro Glia Nuşfalău a fost la un pas de un insucces în faţa echipei conduse de Dinu Costina, care a scos o remiză surprinzătoare şi în tur. Deşi au întâlnit o formaţie din subsolul clasamentului, jucătorii din Nuşfalău s-au întrebuinţat serios pentru cele trei puncte. Surprinzător, Artur Ciontoş şi compania conduceau cu 2 – 1 la pauză, iar repriza secundă se anunţa una de foc. Deşi jocul echipei conduse de Osz Andrei şi Kelemen Istvan nu prea a strălucit, soarta a fost întoarsă în repriza secundă, după trei reuşite consecutive, semnate de oamenii de gol, adică Gabor Gabor, Lakatos Karoly şi Orban Robert.

În ciuda numeroaselor absenţe, Cipricom a obţinut o victorie clară în faţa formaţiei Anasport, lipsită şi ea de aportul câtorva jucători esenţiali. Acest succes face ca gruparea condusă de Ciprian Pop să se menţină la egalitate de puncte cu Sportul Sălăjean, care a avut un adevărat tur de forţă în repriza a doua a partidei cu Blue Team. Pasa proastă pare să se fi încheiat pentru Pronet, care a obţinut o nouă victorie concludentă. Old Boys Info Plus nu prea a contat, dovadă în acest sens stând şi scorul înregistrat pe tabela de marcaj. Totuşi, echipa condusă de Romulus Strâmbu a reuşit să marcheze golul de onoare, prin nimeni altul decât portarul Ioan Gheţe. De cealaltă parte, Marius Muntean şi Adrian Noţigan şi-au trecut în cont câte un hattrick, în timp ce bătăiosul Cătălin Sabău a punctat de două ori. Cu un lot mult mai restrâns, comparativ cu alte meciuri, Autoland Hosu Rechinii s-a impus lejer în faţa celor de la Zona. Dacă, până la pauză, au ţinut cât de cât piept adversarilor, Ionuţ Duma şi compania au căzut complet în partea a doua a întâlnirii, când au mai încasat şase goluri, înscriind în schimb doar două.

Partidă extrem de frumoasă între Europan Sărmăşag şi Mobil Team. “Jandarmii” au avut la dispoziţie întregul lot, în timp ce formaţia sponsorizată de Agoşton Iosif i-a avut din nou la dispoziţie pe “călăii” Sportului Sălăjean, este vorba despre cei patru jucători aduşi de la Cluj, care au evoluat şi în campionatul de fotbal în sală. După o primă repriză echilibrată, jocul s-a deschis în actul secund, când jucătorii Europanului au fost mai inspiraţi la finalizare. În schimb, formaţia sponsorizată de Lux Invest a ratat mult, reuşind doar să reducă din diferenţă, prin Cosmin Å¢ârle. Logistic, apărută în locul “verilor” din Lozna, a zdrobit Atletico, însă echipa condusă de Dan Mărcuş a acuzat lipsa de efectiv. “Militarii” au defilat pur şi simplu în teren, înscriind gol după gol, iar principalul marcator a fost Mihai Sabou, cu cinci reuşite.     Ciprian PETRAN

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXVII-a:

Atletico – V. L. Logistic              1 – 14 (1 – 6)

Au marcat: Vlad Tuşer, respectiv Mihai Sabou (5), Victor Vasian (3), Ionuţ Contraş (2), Andrei Sbanca (2), Gombos Attila şi Marius Gal

Europan – Mobil Team Lux Invest           6 – 2 (1 – 1)

Au marcat: Szecsi Barna (2), Taşnadi Szablocs (2), Ilyes Szabolcs şi Somolyak Csaba, respectiv Adrian Drăgan şi Cosmin Å¢ârle

Zona – Autoland Hosu Rechinii   4 – 10 (2 – 4)

Au marcat: Cosmin Paşca (2), Paul Perneş şi Vlad Duma, respectiv Azimi Anaraki Ramin (3), Nicolae Micle (3), Mihai Bolboacă (3) şi Cristinel Csalanos

Pronet – Old Boys Info Plus                   8 – 1 (4 – 1)

Au marcat: Marius Muntean (3), Adrian Noţigan (3) şi Cătălin Sabău (2), respectiv Ioan Gheţe

Euro Glia Nuşfalău – Salamandra            4 – 2 (1 – 2)

Au marcat: Gabor Gabor (2), Lakatos Karoly şi Orban Robert, respectiv Constantin Agrijan şi Artur Cionto

Echinox – Macrogroup   1 – 6 (0 – 4)*întrerupt

Au marcat: Robert Niculăuţ, respectiv Nicoala Stana (2), Tudor Ulmeanu (2), Szanto Andras şi Andrei Adolean

Blue Team – Sportul Sălăjean     2 – 12 (1 – 2)

Au marcat: Daniel Sitaş şi Dan Tăut, respectiv Adrian Fărcaş (7), Paul Barna, Ciprian Roja, Florin Sur, Cristian Å¢urcaş şi Romulus Gherman

Anasport – Cipricom                              4 – 8 (1 – 3)

Au marcat: Laurenţiu Ciocoi (3) şi Bogdan Cuceu, respectiv Toth Karoly (3), Marius Mândruţ (2), Cristian Crişan şi Mihai Unguruşan