MINIFOTBAL

Boldor Florex Hida a ţinut piept liderului o repriză

Autovip Garden şi-a continuat parcursul perfect din Superligă şi săptămâna trecută a mai bifat două victorii.

Prima a fost cu Grand Team Şimleu, într-un joc din etapa a III-a, după care liderul a trecut vineri şi de Boldor Florex Hida. Acest joc a fost destul de echilibrat în prima repriză, în care echipa din Hida a jucat cu ambiţie.

Chiar dacă Autovip a deschis scorul încă din primul minut prin Cristian Ţurcaş, după nici 10 minute, Boldor Florex Hida era în avantaj. Într-un interval de doar câteva zeci de secunde, Florin Săstraş şi Dragoş Covaci l-au surprins pe portarul advers, astfel că scorul arăta 1 – 2!

Doar patru minute a durat avantajul echipei din Hida, iar din minutul 15, tabela arăta 2 – 2 după reuşita lui Alex Turcu.

Lucrurile au intrat la normalitate, după ce cu 3 minute înainte de pauză, Lazăr Zoltan a făcut 3 – 2.

În partea secundă, doar echipa condusă de Biro Istvan a mai contat şi a marcat de trei ori la rând, astfel că în minutul 38 scorul era 6 – 2.

S-a termiant 7 – 3, iar Autovip Garden are punctaj maxim în Superligă, dar acum se pregăteşte pentru primul derby, cel cu Autoland Hosu din etapa a V-a.

Autovip – Boldor Florex Hida  7 – 3 (3 – 2)

Au marcat: Cristian Ţurcaş (‘1 şi 33), Alex Turcu (‘15), Lazăr Zoltan (‘22), Mihai Moş (‘34 şi 48) şi Lupo Lorand (‘38), respectiv Florin Săstraş (‘10 şi 45) şi Dragoş Covaci (‘11)

Autovip Garden: Emil Lucaciu, Adrian Noţigan – Flaviu Bărnuţiu, Ionuţ Cozac, Lazăr Zoltan, Marius Leitan, Mihai Moş, Cristian Ţurcaş, Alex Turcu, Tudor Ulmeanu şi Florin Vaşvari. Delegaţi: Ovidiu Ţurcaş şi Biro Istvan

Boldor Florex Hida: Marius Groza – Andrei Boldor, Cristian Puşcaş, Cristian Unguruşan, Marius Teglaş, Florin Săstraş, Dragoş Covaci, Dorel Boldor şi Sergiu Horvat.  Conducător: Andrei Boldor

Au arbitrat: Flavius Seiche şi Nicolae Chiş-Ciure

Jucătorul meciului: Cristian Ţurcaş

Mai multe pe acest subiect în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 20 martie.